وبلاگی برای دوست‌داران کامپیوتر
مبانی شبکه ۲۸
جمعه ۱٧ آذر ۱۳۸٥ ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اسماعیلی | ( نظرات )

Novell NetWare 

 NetWare یکی از محبوب ترین سیستم عاملهای شبکه است که مخصوصاً  برای شبکه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. NetWare دارای درصد اطمینان بسیار بالایی میباشد. در واقع، برخی از سرپرستان شبکه اذعان میکنند که NetWare سالیان سال روی شبکه آنها کار کرده است، بدون اینکه نیاز به یک بار راه اندازی مجدد داشته باشد.

نسخه های NetWare

NetWare اولین نسخه خود را در 1983 ارائه کرد. دو سال قبل از اولین نسخه ویندوز مایکروسافت و چهار سال قبل از ارائه اولین سیستم عامل شبکه مایکروسافت. در طول سالها، NetWare نسخه های بسیاری را پشت سر گذاشت. نسخه هایی که هنوز هم ممکن است آنها را در حال استفاده در شبکه های موجود ببینید :

-          Netware نسخه 3.x، نسخه ای بود که NetWare را معروف کرد. NetWare 3.x از یک سیستم دایرکتوری بنام Bindery استفاده میکرد که امروزه دیگر از دور استفاده خارج شده است. هر سرور NetWare 3.x دارای یک فایل Bindery بودند که حای اطلاعاتی در مورد منابع روی آن سرور خاص بود. با Bindery، شما می بایست بطور مجزا وارد هر سرور میشدید تا از منابع دلخواه خود روی آن استفاده کنید.

-          NetWare 4.x نسخه ای بود که در آن سرویس دایرکتوری NetWare (NDS) جایگزین Bindery شد. NDS مشابه Active Directory است. این سیستم به جای ایجاد دایرکتوری برای هر سرور، یک دایرکتوری برای کل شبکه ایجاد میکند.

-          NetWare 5.x قدم بعدی بود. در این نسخه یک رابط کاربر جدید طراحی شده با جاوا ارائه شد که سرپرستی را بسیار ساده تر میکرد. پروتکلهای اینترنت بهینه و چندپردازندگی تا 32 پردازنده و بسیاری از امکانات دیگر در این نسخه ارائه شد. 

-          NetWare 6.0 طیفی از امکانات جدید ارائه کرد. سیستم جدید مدیریت دیسک بنام سرویس ذخیره سازی ناول (NSS)، دسترسی به پوشه ها و چاپگر شبکه از طریق وب و پشتیبانی از سیستم فایلهای ویندوز، لینوکس، یونیکس و مکینتاش به آن اضافه شد. 

-          ناول آخرین نسخه NetWare را در تابستان 2003 با شماره نسخه 5/6 منتشر کرد.

NetWare 6.5

جدیدترین نسخه از NetWare، نسخه 5/6 است که بر اساس نسخه قبلی بنا نهاده شده است و چند قابلیت جدید بشرح زیر به آن اضافه شده است:

-          بهینه سازی ابزارهای مدیریتی براساس کاوشگر

-          اجزای Open Source داخلی مانند وب سرور Apache، مدیری بانک اطلاعاتی MySql و Tomcat و PHP برای کاربرد های پویای وب. 

-          قابلیت Virtual Office که به کاربران این امکان را میدهد تا به ایمیلها، فایلها و سایر منابع شبکه از هر کامپیوتر دارای کاوشگر دسترسی پیدا کنند. 

-          Nterprise Branch Office، قابلیتی است که به شما امکان میدهد تا یک سرور راه دور را با شبکه مرکزی خود از طریق اینترنت اتصال دهید. 

برخلاف ویندوز، قیمت گذاری NetWare بر اساس تعداد کلاینت های مورد پشتیبانی سرور است. ناول برای مجوز سرور، هزینه ای دریافت نمیکند. قیمت این سیستم با 5 کلاینت 995 دلار، با 10 کلاینت 1840 دلار، با 25 کلاینت 4600 دلار و با 50 کلاینت 9200 دلار میباشد که هزینه ارتقا از نسخه های قبلی به نسخه جدید، تقریباً نصف میزان یاد شده است.

سایر سیستم عاملهای سرور

با اینکه NetWare و ویندوز NT/2000 سرور بسیار محبوب میباشند، ولی تنها گزینه های موجود نیستند. علاوه بر اینها، دو گزینه دیگر یعنی Linux و Machintosh OS/X Server را در اختیار داریم.

لینوکس

شاید جالبترین سیستم عامل موجود لینوکس باشد. لینوکس یک سیستم عامل رایگان است که بر اساس یونیکس ، یک سیستم عامل شبکه قدرتمند که در شبکه های بسیار بزرگ استفاده میشود، بنا شده است. لینوکس توسط فردی بنام لینوس تروالز متولد شد. او این کار را در اوقات فراغت خود انجام میداد و نتایج کار خود را با برنامه نویسان داوطلب از سراسر جهان به اشتراک میگذاشت و آنان نیز کدهای خود را به پروژه لینوکس اضافه میکردند.

لینوکس دارای همان مزایای شبکه بندی یونیکس است و میتواند گزینه ای عالی بعنوان سیستم عامل سرور باشد.

Apple Mac OS/X Server 

تمام سیستم عاملهای سروری که قبلاً تشریح کردم، روی سیستمهای براساس اینتل با پردازنده های سازگار با پنتیوم کار میکردند. ولی کامپیوترهای مکینتاش نیز به شبکه نیاز دارند. اپل یک سیستم عامل مخصوص سرور بنام Mac OS/X Server ارائه نموده است. این سیستم عامل تمام امکاناتی را که شما از سیستم عامل سرور انتظار دارید در خود جای داده است.

شبکه بندی نظیر به نظیر در ویندوز

اگر نمیخواهید درگیر پیچیدگی سیستم عاملهای شبکه شوید، باید شبکه بندی ساده نظیر به نظیر را از طریق ویندوز امتحان کنید.

مزایای شبکه های نظیر به نظیر

مهمترین مزیت شبکه نظیر به نظیر این است که نصب و استفاده از آن بسیار ساده تر از سرور اختصاصی است. شبکه های نظیر به نظیر بر اساس قابلیت های سرور محدود موجود در ویندوز، مانند توانایی اشتراک فایلها و چاپگرها کار میکنند. نسخه های اخیر ویندوز، مانند ویندوز XP، با برنامه شبکه بندی خاصی ارائه میشوند که بطور اتوماتیک شبکه ای ساده را پیکربندی میکند و شما نیازی به پیکربندی و تنظیم شبکه بطور دستی نخواهید داشت.

مزیت دیگر شبکه های P2P، ارزان قیمت تر بودن آنها نسبت به شبکه های براساس سرور است. چند علت برای ارزان بودن P2P از این قرار است :

-          در شبکه نظیر به نظیر نیازی به استفاده از یک کامپیوتر مجزا بعنوان سرور وجود ندارد. هر کامپیوتری روی شبکه میتواند هم بعنوان سرور شبکه عمل کند و هم بعنوان ایستگاه کاری کاربر.  

-          نصب و استفاده از شبکه های نظیر به نظیر بسیار ساده است یعنی شما نیازی به صرف وقت بیشتر برای یادگیری مفاهیم پیچیده تر شبکه برای راه اندازی و نگهداری شبکه خود نخواهید داشت.

-          هزینه خود سیستم عامل شبکه نیز باید در نظر گرفته شود. ویندوز 2000 سرور و NetWare هردو میتوانند در قبال هر کاربر هزینه ای معادل 200 دلار داشته باشند. هزینه کل نیز با رشد شبکه بالاتر میرود. در شبکه بندی P2P شما فقط بابت ویندوز هزینه میکنید. دیگر نیازی نیست بابت هر کاربر که به شبکه اضافه میشود، هزینه اضافی بپردازید. 

معایب شبکه های نظیر به نظیر

با اینکه نصب و استفاده از شبه های نظیر به نظیر بسیار ساده تر است، ولی معایبی نیز دارد :

-          چون شبکه های P2P بر اساس ویندوز میباشند، پس تحت محدودیت های موروثی ویندوز قرار خواهند گرفت. ویندوز در اصل برای یک کاربر منفرد طراحی شده است، پس نمیتواند سرور فایل و چاپگر را بخوبی مدیریت کند.

-          اگر سرور اختصاصی شبکه نصب نکنید، برخی از کاربران شاید نخواهند منابع خود را روی شبکه به اشتراک بگذارند. با NetWare و Windows Server، کامپیوترهای سرور برای کار شبکه اختصاص داده میشوند و هیچ کاربری شکایتی نخواهد داشت. 

-          با اینکه شبکه P2P در شبکه های کوچک هزینه کمتری دارد، ولی با بزرگ شدن شبکه، تفاوت قیمت میان این شبکه و شبکه ای با سرور اختصاصی کمرنگ تر میشود. 

-          شبکه های P2P با رشد شبکه، قابلیت های کاری خود را از دست میدهند. سرورهای P2P قابلیت های بازدهی و امنیت سرورهای اختصاصی را نخواهند داشت. 

ویندوز XP 

نسخه فعلی ویندوز مایکروسافت برای کاربردهای Desktop، ویندوز XP است که دارای قابلیتهای قدرتمند P2P میباشد. ویندوز XP به دو صورت ارائه میشود : نسخه خانگی و نسخه حرفه ای. بطوریکه از نام نیز مشخص است، نسخه خانگی برای کاربران خانگی و استفاده های ساده خانگی مناسب است. در این نسخه قابلیت های چندرسانه ای عالی مانند ویرایشگر فیلم خانگی  بنام Movie Maker و پشتیبانی داخلی از رایترها، اسکنرها، دوربین های ویدئویی و بسیاری قابلیت های دیگر گنجانده شده است. نسخه حرفه ای ویندوز برای کاربرانی طراحی شده است که نیاز بیشتری به شبکه دارند.

تمام قابلیت های شبکه ویندوز XP، بر اساس TCP/IP است. NetBIOS فقط زمانی مورد نیاز است که کلاینت ویندوز XP بخواهد با کامپیوترهای ویندوز قدیمی تر که TCP/IP را پشتیبانی نمیکنند، ارتباط برقرار کند.

ویندوز XP امکانات شبکه زیر را فراهم میکند :

-          اشتراک فایل و چاپگر داخلی که به شما امکان اشتراک فایلها و چاپگر ها را روی شبکه میدهد.

-          ساحره نصب شبکه که بطور اتوماتیک بسیاری از تنظیمات شبکه را انجام میدهد.

-          قابلیت اشتراک ارتباط اینترنت که به کامپیوتر XP این امکان را میدهد تا ارتباط اینترنت خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارد. این قابلیت همراه با دیواره آتش، شبکه را از دسترسی غیرمجاز از طریق ارتباط اینترنت محافظت میکند. 

-          یک فایروال داخلی برای محافظت از کامپیوتر هنگامی که به اینترنت متصل است. 

-          ابزار مدیریت حساب های کاربری ساده که به شما امکان ایجاد چندین کاربر و اختصاص رمز به آنها را میدهد. 

-          قابلیت بریج که به شما این امکان را میدهد تا از طریق سیستم ویندوز XP، دو شبکه را به هم پل کنید.  در این حالت کامپیوتر باید دارای دو کارت شبکه باشد. 

-          ابزارهای پیشرفته بررسی و ایرادزدایی شبکه که سرعت شما را در یافتن و اصلاح مشکلات شبکه بالا میبرد. 

نسخه های قدیمی ویندوز

نسخه های قبلی ویندوز نیز دارای قابلیت شبکه P2P بودند. لیست زیر خلاصه ای از امکانات این ویندوز ها را ارائه میکند :

-          Windows Me : این ویندوز برای کاربران خانگی طراحی شده بود. این سیستم عامل دارای ساحره شبکه بندی برای ساده تر کردن پیکربندی شبکه بود. آخرین نسخه از ویندوز بود که تحت سیستم عامل 16 بیتی داس کار میکرد.

-          Windows 2000 Professional : نسخه رومیزی ویندوز 2000 سرور است. امکانات P2P قدرتمندی دارد ولی نصب آنها نسبت به ویندوز XP کمی سخت تر است. این نسخه اولین نسخه از ویندوز رومیزی بود که با Active Directory همخوانی خوبی داشت. 

-          ویندوز 98 و نسخه دوم آن : این ویندوز محبوب ترین ویندوز بعد از ویندوز 95 بود که امکانات شبکه ویندوز 95 را بهینه کرده بود. 

-          ویندوز 95 : اولین نسخه 32 بیتی ویندوز بود. البته هنوز بر اساس کد های 16 بیتی سیستم عامل داس کار میکرد و  بنابراین نسخه 32 بیت کاملی نبود. در این ویندوز قابلیت های ساده شبکه P2P وجود داشت و درایورهای داخلی برای کارتهای شبکه معمول در آن تعبیه شده بود و قابلیت ساده اشتراک فایل و چاپگر را نیز دارا بود. 

-          Windows For Workgroup : اولین نسخه از ویندوز بود که شبکه را بدون نیاز به برنامه های جانبی پشتیبانی میکرد. عمل ساخت شبکه های براساس NetBIOS برای اشتراک فایل و چاپگر در آن ساده بود. ولی پشتیبانی بسیار ضعیفی از TCP/IP داشت. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب‌ها:

 
لینک دوستان
دیگر موارد