وبلاگی برای دوست‌داران کامپیوتر
لينوکس ۱
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٥ ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اسماعیلی | ( نظرات )

لینوکس چیست؟
همانطور که میدانید، کامپیوتر شما مجموعه ای از سخت افزارهاست. سخت افزار به چیزهایی گفته میشود که قابل لمس باشد، مانند جعبه سیستم، مونیتور، صفحه کلید و ماوس. جعبه سیستم دربرگیرنده مهمترین سخت افزارها است. واحد پردازنده مرکزی (CPU)، ریزپردازنده ای است که نرم افزار ها را اجرا میکند که قابل لمس نیستند. در یک کامپیوتر معمولی پنتیوم 4، عبارت پنتیوم 4 در واقع نام پردازنده است. سخت افزار مهم دیگر درون جعبه سیستم حافظه (ریزپردازنده های RAM) و هارد درایو میباشند که محلی برای قرار گرفتن برنامه ها و اجرای آنها میباشند.
سیستم عامل نرم افزاری است که تمام سخت افزارها را مدیریت میکند و سایر نرم افزارها را به دستور شما اجرا میکند. شما بعنوان کاربر میتوانید این دستورات را با کلیک روی آیکون ها مربوطه یا تایپ نام دستور بصورت متنی اجرا کنید. لینوکس یک سیستم عامل است. مانند یونیکس، ویندوز 98، ویندوز 2000 یا ویندوز XP. سیستم عامل لینوکس پس از یونیکس شکل گرفت و حالتی بسیار ابتدایی داشت. سیستم عامل لینوکس بنام کرنل لینوکس نیز شناخته میشود.
سیستم عامل چیزی است که به کامپیوتر شما شخصیت میدهد. برای مثال، میتوانید ویندوز 98 یا ویندوز XP را روی یک کامپیوتر نصب کنید. روی همین کامپیوتر میتوانید از لینوکس نیز استفاده کنید. پس با توجه به اینکه کدام سیستم عامل روی کامپیوتر نصب شده است، میتوان به کامپیوتر نام سیستم ویندوز 98، سیستم ویندوز XP یا سیستم لینوکس و ... را اطلاق کرد.

آیا لینوکس واقعاً روی هر کامپیوتری اجرا میشود؟
لینوکس روی سیستم های کامپیوتری مختلفی اجرا میشود و بنظر میرسد که روی هر نوع سیستمی کار میکند. Linus Trvalds و سایر برنامه نویسانی که در ابتدا لینوکس را بوجود آوردند، آنرا برای پردازنده های 86x80 اینتل طراحی کردند. امروزه، لینوکس برای سیستم هایی با پردازنده های 64 بیتی AMD، خانواده Motorola 68000، Alpha AXP، Sun SPARC و UltraSPARC، HP PA-RISC هیولت پاکارد، Power PC و PowerPC64 و MIPS R4x00, R5x00 ایجاد شده است. اخیراً IBM نسخه مخصوص خود از لینوکس را برای مین فریم های سری z و S/390 بوجود آورده است. این مجموعه آموزشی لینوکس را روی پردازنده های اینتل بنام IA32 یا i386 در نظر گرفته است.
وظیفه اصلی سیستم عامل بارگذاری نرم افزار (برنامه های کامپیوتری) از هارد درایو (یا سایر خزانه های دائمی) به حافظه و وادار کردن CPU به اجرای این برنامه ها است. سیستم عامل بانی تمام کارهایی است که شما با کامپیوتر خود انجام میدهید، پس اگر سیستم عامل گاهی مشکل پیدا کند، کل سیستم از کار خواهد افتاد. حتماً مواقعی بوده که شما پس از تایپ یک متن بلند و بالا، ناگهان کنترل کامپیوتر را از دست میدهید و دیگر هیچ چیز کار نمیکند. در چنین مواقعی اول سلام سه انگشتی را امتحان میکنید (Ctrl+Alt+Del). اگر چنین کاری موثر نبود، ناچاراً باید از کلید ریست استفاده کنید و تمام زحمات شما به هدر میرود. خوشبختانه، در لینوکس، چنین مشکلاتی تقریباً هرگز بوجود نخواهد آمد. این امتیازی است که لینوکس را تبدیل به سیستم عامل قابل اطمینان میکند.

نکته فنی : به زبان فنی، لینوکس سیستم عاملی چندکاربره و چندکاره است. یعنی چندین کاربر بطور همزمان میتوانند وارد لینوکس شوند. امروزه تقریباً تمام سیستم عامل ها چندکاره و چندکاربره هستند.ولی هنگامی که لینوکس در دوران جوانی خود بود، چندکارگی و چندکاربرگی امتیاز فروش فوق العاده ای بودند.برچسب‌ها:

 
لینک دوستان
دیگر موارد