سهم لینوکس در بخش‌های مختلف بازار

آمار جدیدی از سوی MBAOnline منتشر شده است که بهتر دیدم در اینجا جهت اطلاع شما و بحث در مورد این آمار، آن را ذکر کنم. همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، لینوکس و سیستم‌های بر پایه‌ی لینوکس در سه بخش مختلف از بازار مورد بررسی قرار گرفتند که عبارتند از دسک‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و موبایل. همانطور که می‌بینید، اختلاف زیادی بین اعداد و ارقام وجود دارد.

در زمینه‌ی دسک‌تاپ، لینوکس تقریباً وجود ندارد و سهم آن کمتر از 1% بازار است. البته مطمئناً در میان دوستداران لینوکس برخی سازمان‌ها این ارقام بالاتر است، ولی در زمینه‌ی عمومی دسک‌تاپ و مشتریان آن، لینوکس جذابیتی ندارد. دسک‌تاپ فقط در کنار ویندوز مطرح می‌شود و البته سهم بسیار کمی نیز به OS X می‌رسد. اندروید که مستقیماً از کرنل لینوکس برداشته شده است، در زمینه‌ی تبلت‌ها بهتر عمل کرده است، ولی بازهم بیشتر بازار در اختیار iOS است. در زمینه‌ی موبایل/تلفن‌های هوشمند، سیستم‌عامل‌های بر پایه‌ی لینوکس در بالای جدول فروش قرار دارند و فراتر از iOS و Blackberry قرار گرفته اند.

ولی آیا به نظر شما، وضعیت به همین ترتیب خواهد ماند؟ آیا ارائه‌ی ویندوز 8 یا ویندوز موبایل 7.5 یا iOS 5 تغییری در این ارقام ایجاد نخواهد کرد؟

/ 0 نظر / 31 بازدید