گوگل را بهتر بشناسیم - قسمت سوم

ستاره می‌تواند بعنوان جایگزینی برای یک کلمه کامل (نه بخشی از کلمه) مورد استفاده قرار گیرد. ستاره زمانی مفیدتر خواهد بود که درون عبارت جستجوی دقیق استفاده شود. برای مثال، عبارت "استاندارد‌های * شبکه" می‌تواند جملاتی مانند «استانداردهای قدیمی شبکه»، «استانداردهای جدید شبکه»، «استانداردهای یک شبکه» یا ... را تولید و جستجو کند.

تنها استثنا در مورد * این است که اگر دوطرف این عبارت عدد قرار دهیم، گوگل حاصلضرب این اعداد را نمایش خواهد داد.

محدوده‌ی اعداد

جستجوی گوگل شما می‌تواند دارای یک محدوده‌ی عددی باشد. شما این محدوده را با استفاده از دو نقطه بین دو عدد مشخص می‌کنید که می‌تواند سال، قیمت یا هر میزان عددی دیگری باشد.

برای مثال، عبارت قرارداد‌های تجاری محرمانه 1357..1390، اسنادی را پیدا می‌کند که دارای تاریخ سال‌های 57 تا 90 باشند. یا عبارت قرارداد‌های تجاری محرمانه 100000000تومان..200000000تومان، تمام اسنادی را که عبارت تومان در کنار هر عددی از محدوده‌ی 100 میلیون تا 200 میلیون قرار گرفته باشد، نشان می‌دهد، حتی اگر عدد دارای کاما باشد.

صورت دیگر مساله این است که شما می‌توانید یک طرف را باز بگذارید تا گوگل تا بی‌نهایت حساب کند. برای مثال، 100.. تنها اعداد بزرگتر یا مساوی 100 را در جستجو لحاظ می‌کند. از 0..100 برای اعداد کوچکتر یا مساوی 100 استفاده کنید.

دقت کنید که علاماتی مانند $، ذات عدد را عوض ‌می‌کنند. جستجوی Nikon 400، نتایج متفاوتی با Nikon $400 خواهد داشت.

نقطه گذاری

به‌جز کاراکتر‌های خاص (وایلدکاردها و نشانگر‌های محدوده)،‌بسیاری از جدا کننده‌ها نادیده گرفته می‌شوند. یک استثناء مهم در این بین خط تیره است. عبارت جستجویی مانند Cloud-Based Services بصورت cloudbased services OR cloud-based services OR cloud based services تفسیر خواهد شد. علامت تیره نشانگر رابطه‌ای قوی بین دو کلمه‌ است. علامت خط زیر نیز دو کلمه را در بیشتر موارد به هم پیوند می‌دهد.

استثناء مهم دیگر، آپستروف است که اگر درون کلمه‌ای وجود داشته باشد دقیقاً مورد جستجو قرار می‌گیرد. پس عبارت technician's toolkit نتایج متفاوتی نسبت به technicians' toolkit برمیگرداند، ولی دیگر نتایج با عبارت technicians toolkit نیز منطبق خواهند بود.

صداها

صداها از دیگر استئنا‌ها می‌باشند. جستجو بدنبال عبارت دُنیای زیبای کامپیوتر، نتایج متفاوتی نسبت به عبارت دنیایِ زیبایِ کامپیوتِر ارائه خواهد کرد. برای عباراتی که دارای صدا می‌باشند، جستجوی خود را هم بصورت باصدا و هم بصورت بی‌صدا انجام دهید تا تمام نتایج را دریافت کنید.

منطق بولی

شاید شما بخواهید عبارتی بنویسید که در آن هم شکل مفرد و هم شکل جمع یک کلمه دیده شود. در این شرایط، می‌توانید از عملگر جستجوی OR استفاده کنید برای مثال استاندارد OR استانداردهای کامپیوتر. دقت کنید که OR باید با حروف بزرگ نوشته شود.

حتماً باخود فکر می‌کنید که اگر OR وجود داشته باشد، حتماً AND نیز وجود دارد. خب، دقیقاً همینطور است. ولی نیازی به نوشتن AND نیست، چون بطور اتوماتیک اعمال می‌شود.

علاوه بر این دو، عملگرد نفی نیز وجود دارد، ولی NOT نیست. علامت منفی (-) عمل نفی را انجام می‌دهد. این عملگر دقیقاً به همان صورتی که انتظار داریم عمل می‌کند، یعنی چیزی را از نتایج جستجو حذف می‌کند که این چیز می‌تواند یک کلمه یا یک عبارت دقیق باشد. برای مثال، "قراردادهای تجاری" محرمانه OR "طرح‌های بازاریابی" – قالب، صفحاتی را که در آن‌ها از کلمه‌ی قالب استفاده شده باشد،‌در نتایج نشان نمی‌دهد. بدین ترتیب می‌توان بخوبی صفحات ناخواسته را از نتایج حذف کرد و نتایج دقیق‌تر را نگهداشت.

عملگرهای AND و OR را می‌توان بصورت علامت مثبت (+) و علامت پایپ (|) بکار برد. یعنی عبارت بالا را می‌توان به این صورت نوشت: ("قراردادهای تجاری" محرمانه | "طرح‌های بازاریابی") – قالب

گوگل برای تمام این عملگرها استثنا در نظر گرفته است. برای مثال، اگر کلمه‌ی or بخشی از یک عبارت باشد، گوگل آن را تشخیص داده و بصورت عملگر از آن استفاده نخواهد کرد. به همین ترتیب، اگر علامت + بخشی از یک کلمه‌ی معمول مانند C++ Programming Language یا Notepad++ Text Editor باشد، دیگر بعنوان عملگر AND استفاده نمی‌شود. اگر علامت + بین دو عدد استفاده شود، حاصلجمع آن دو و اگر – بین دو عدد استفاده شود، نفاضل آن دو عدد نمایش داده می‌شود. همچنین اگر علامت – بین دو کلمه بعنوان خط تیره استفاده شود، گوگل این را تشخیص داده و از آن بصورت نفی استفاده نمی‌کند.

ریشه‌یابی

گاهی گوگل بطور اتوماتیک شکل‌های مختلف یک کلمه را در جستجو لحاظ می‌کند. این کار را ریشه‌یابی گویند. گوگل این کار را با انطباق کلمات بر اساس یک ریشه با توجه به کلمه‌ی وارد شده، انجام می‌دهد.

پس برای عبارت electronic distributing، گوگل صفحاتی را در نتایج خود لحاظ می‌کند که اگرچه کلمه‌ی distributing دقیقاً در آن‌ها نیست، ولی کلمات برگرفته از ریشه‌ی این کلمه مانند distributor، distribution و ... را در بر دارند.

می‌توانید ریشه‌یابی اتوماتیک را با قرار دادن یک علامت + قبل از کلمه از کار بیاندازید. مثلاً electornic +distrbuting

مترادف‌ها

می‌توانید جستجوی خود را فراتر از ریشه‌یابی برده و از مترادف‌های مختلف یک کلمه در جستجو استفاده کنید. با استفاده از عملگر تیلد (~) این کار قابل انجام است. برای مثال، market ~grocery بصورت market foods یا market shopping یا supermarket تعبیر می‌شود.

در قسمت بعدی، با عملگرهای گوگل آشنا خواهیم شد...

/ 2 نظر / 36 بازدید
دانایی

این پستت خیلی تخصصی بود.!!! مرسی از حضورت در بلاگم..خوشحال میشم اگه بازم بیای اون طرفا[گل]

هادی یوسفی سرپرست وبلاگ گروهی لبخندایرانی

سلام دوست جدیدوبلاگ لبخندایرانی به اطلاع شما مي رسانيم که بچه هاي وبلاگ نويس وبلاگ لبخندايراني کار خود را در رمضان 90 دوباره از سر گرفت از شما دعوت مي شود براي شرکت در مصاحبه اين وبلاگ با وبلاگ نويسان لبخندايراني شرکت نماييد. کليه اطلاعات مربوط به مصاحبه هم اکنون در وبلاگ لبخندايراني موجود مي باشد-منتظر قدوم سبزتان هستيم مصاحبه ي وبلاگ لبخندايراني با فائزه خانم عزيز هم اکنون در وبلاگ لبخندايراني برقرار است - دوست داريم مصاحيه بعدي با شما باشد از شما دعوت مي کنم نفر بعدي براي مصاحبه ما باشيد کافيست جواب سوالات را براي ما بفرستيدpesaranehghadim@yahoo.com اینم لینک دریافت سوالات http://iranictnews.persiangig.com/mosahebe%20(1).docx یا http://iranpk.persianblog.ir/post/286 منتظر جواب هايتان هستيم-نااميدمان نکنيد