مبانی شبکه ۲۸

Novell NetWare 

 NetWare یکی از محبوب ترین سیستم عاملهای شبکه است که مخصوصاً  برای شبکه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. NetWare دارای درصد اطمینان بسیار بالایی میباشد. در واقع، برخی از سرپرستان شبکه اذعان میکنند که NetWare سالیان سال روی شبکه آنها کار کرده است، بدون اینکه نیاز به یک بار راه اندازی مجدد داشته باشد.

نسخه های NetWare

NetWare اولین نسخه خود را در 1983 ارائه کرد. دو سال قبل از اولین نسخه ویندوز مایکروسافت و چهار سال قبل از ارائه اولین سیستم عامل شبکه مایکروسافت. در طول سالها، NetWare نسخه های بسیاری را پشت سر گذاشت. نسخه هایی که هنوز هم ممکن است آنها را در حال استفاده در شبکه های موجود ببینید :

-          Netware نسخه 3.x، نسخه ای بود که NetWare را معروف کرد. NetWare 3.x از یک سیستم دایرکتوری بنام Bindery استفاده میکرد که امروزه دیگر از دور استفاده خارج شده است. هر سرور NetWare 3.x دارای یک فایل Bindery بودند که حای اطلاعاتی در مورد منابع روی آن سرور خاص بود. با Bindery، شما می بایست بطور مجزا وارد هر سرور میشدید تا از منابع دلخواه خود روی آن استفاده کنید.

-          NetWare 4.x نسخه ای بود که در آن سرویس دایرکتوری NetWare (NDS) جایگزین Bindery شد. NDS مشابه Active Directory است. این سیستم به جای ایجاد دایرکتوری برای هر سرور، یک دایرکتوری برای کل شبکه ایجاد میکند.

-          NetWare 5.x قدم بعدی بود. در این نسخه یک رابط کاربر جدید طراحی شده با جاوا ارائه شد که سرپرستی را بسیار ساده تر میکرد. پروتکلهای اینترنت بهینه و چندپردازندگی تا 32 پردازنده و بسیاری از امکانات دیگر در این نسخه ارائه شد. 

-          NetWare 6.0 طیفی از امکانات جدید ارائه کرد. سیستم جدید مدیریت دیسک بنام سرویس ذخیره سازی ناول (NSS)، دسترسی به پوشه ها و چاپگر شبکه از طریق وب و پشتیبانی از سیستم فایلهای ویندوز، لینوکس، یونیکس و مکینتاش به آن اضافه شد. 

-          ناول آخرین نسخه NetWareرا در تابستان 2003 با شماره نسخه 5/6 منتشر کرد.

NetWare 6.5

جدیدترین نسخه از NetWare، نسخه 5/6 است که بر اساس نسخه قبلی بنا نهاده شده است و چند قابلیت جدید بشرح زیر به آن اضافه شده است:

-          بهینه سازی ابزارهای مدیریتی براساس کاوشگر

-          اجزای Open Sourceداخلی مانند وب سرور Apache، مدیری بانک اطلاعاتی MySql و Tomcat و PHP برای کاربرد های پویای وب. 

-          قابلیت Virtual Officeکه به کاربران این امکان را میدهد تا به ایمیلها، فایلها و سایر منابع شبکه از هر کامپیوتر دارای کاوشگر دسترسی پیدا کنند. 

-          Nterprise Branch Office، قابلیتی است که به شما امکان میدهد تا یک سرور راه دور را با شبکه مرکزی خود از طریق اینترنت اتصال دهید. 

برخلاف ویندوز، قیمت گذاری NetWare بر اساس تعداد کلاینت های مورد پشتیبانی سرور است. ناول برای مجوز سرور، هزینه ای دریافت نمیکند. قیمت این سیستم با 5 کلاینت 995 دلار، با 10 کلاینت 1840 دلار، با 25 کلاینت 4600 دلار و با 50 کلاینت 9200 دلار میباشد که هزینه ارتقا از نسخه های قبلی به نسخه جدید، تقریباً نصف میزان یاد شده است.

سایر سیستم عاملهای سرور

با اینکه NetWare و ویندوز NT/2000 سرور بسیار محبوب میباشند، ولی تنها گزینه های موجود نیستند. علاوه بر اینها، دو گزینه دیگر یعنی Linux و Machintosh OS/X Server را در اختیار داریم.

لینوکس

شاید جالبترین سیستم عامل موجود لینوکس باشد. لینوکس یک سیستم عامل رایگان است که بر اساس یونیکس ، یک سیستم عامل شبکه قدرتمند که در شبکه های بسیار بزرگ استفاده میشود، بنا شده است. لینوکس توسط فردی بنام لینوس تروالز متولد شد. او این کار را در اوقات فراغت خود انجام میداد و نتایج کار خود را با برنامه نویسان داوطلب از سراسر جهان به اشتراک میگذاشت و آنان نیز کدهای خود را به پروژه لینوکس اضافه میکردند.

لینوکس دارای همان مزایای شبکه بندی یونیکس است و میتواند گزینه ای عالی بعنوان سیستم عامل سرور باشد.

Apple Mac OS/X Server 

تمام سیستم عاملهای سروری که قبلاً تشریح کردم، روی سیستمهای براساس اینتل با پردازنده های سازگار با پنتیوم کار میکردند. ولی کامپیوترهای مکینتاش نیز به شبکه نیاز دارند. اپل یک سیستم عامل مخصوص سرور بنام Mac OS/X Server ارائه نموده است. این سیستم عامل تمام امکاناتی را که شما از سیستم عامل سرور انتظار دارید در خود جای داده است.

شبکه بندی نظیر به نظیر در ویندوز

اگر نمیخواهید درگیر پیچیدگی سیستم عاملهای شبکه شوید، باید شبکه بندی ساده نظیر به نظیر را از طریق ویندوز امتحان کنید.

مزایای شبکه های نظیر به نظیر

مهمترین مزیت شبکه نظیر به نظیر این است که نصب و استفاده از آن بسیار ساده تر از سرور اختصاصی است. شبکه های نظیر به نظیر بر اساس قابلیت های سرور محدود موجود در ویندوز، مانند توانایی اشتراک فایلها و چاپگرها کار میکنند. نسخه های اخیر ویندوز، مانند ویندوز XP، با برنامه شبکه بندی خاصی ارائه میشوند که بطور اتوماتیک شبکه ای ساده را پیکربندی میکند و شما نیازی به پیکربندی و تنظیم شبکه بطور دستی نخواهید داشت.

مزیت دیگر شبکه های P2P، ارزان قیمت تر بودن آنها نسبت به شبکه های براساس سرور است. چند علت برای ارزان بودن P2P از این قرار است :

-          در شبکه نظیر به نظیر نیازی به استفاده از یک کامپیوتر مجزا بعنوان سرور وجود ندارد. هر کامپیوتری روی شبکه میتواند هم بعنوان سرور شبکه عمل کند و هم بعنوان ایستگاه کاری کاربر.  

-          نصب و استفاده از شبکه های نظیر به نظیر بسیار ساده است یعنی شما نیازی به صرف وقت بیشتر برای یادگیری مفاهیم پیچیده تر شبکه برای راه اندازی و نگهداری شبکه خود نخواهید داشت.

-          هزینه خود سیستم عامل شبکه نیز باید در نظر گرفته شود. ویندوز 2000 سرور و NetWare هردو میتوانند در قبال هر کاربر هزینه ای معادل 200 دلار داشته باشند. هزینه کل نیز با رشد شبکه بالاتر میرود. در شبکه بندی P2P شما فقط بابت ویندوز هزینه میکنید. دیگر نیازی نیست بابت هر کاربر که به شبکه اضافه میشود، هزینه اضافی بپردازید. 

معایب شبکه های نظیر به نظیر

با اینکه نصب و استفاده از شبه های نظیر به نظیر بسیار ساده تر است، ولی معایبی نیز دارد :

-          چون شبکه های P2Pبر اساس ویندوز میباشند، پس تحت محدودیت های موروثی ویندوز قرار خواهند گرفت. ویندوز در اصل برای یک کاربر منفرد طراحی شده است، پس نمیتواند سرور فایل و چاپگر را بخوبی مدیریت کند.

-          اگر سرور اختصاصی شبکه نصب نکنید، برخی از کاربران شاید نخواهند منابع خود را روی شبکه به اشتراک بگذارند. با NetWareو Windows Server

/ 0 نظر / 14 بازدید