پرسش و پاسخ

پاسخ به سوالات علیرضای عزیز

سوال : در مرجع کامل ریزپردازنده ها و مادربردها منظور از اون 4تا میز که مرد داخل جعبه ازشون استفاده میکرد چیه و چرا 4تا؟

پاسخ :

تو برنامه نویسی کامپیوتر به زبانهای سطح پایین مثل اسمبلی، تنها راه ارتباط با حافظه و جابجایی داده از طریق ثبات ها یا رجیسترهاست. این رجیسترها در حالت عادی 4 تا هستن. AX,BX,CX,DX که هرکدوم وظیفه و عملکرد خاصی دارن. ولی بطور کلی برای آدرس دهی و قرار دادن اعداد و محاسبات استفاده میشن.
هر کدوم از این رجیسترها دارای 16 بیت هستن. البته رجیسترهای 32 بیتی هم وجود داره. ولی بطور استاندارد ما از 16 بیتی ها بیشتر استفاده میکنیم.
هر رجیستر به دو قسمت بالا و پایین تقسیم میشه. مثلاً AX تقسیم میشه به AH و AL. مشخصه که هرکدوم از این رجیسترها 8 بیتی هستن. خوب حالا یه میز با 16 تا لامپ روش داریم که به دو قسمت 8 لامپی تقسیم شده.
میخوایم به مرد داخل جعبه بگیم که دو عدد 10 و 12 رو باهم جمع کن. عدد 10 در مبنای 2 میشه 1010 و برای اینکه توی یه تکه رجیستر جا بشه، چهار تا صفر هم به اولش اضافه میکنیم که البته صفر در ابتدای عدد ارزشی نداره. پس وضعیت ما میشه 00001010 که یعنی لامپ های شماره 0و1و2و3 خاموشن، لامپ 4 روشن، لامپ 5 خاموش، لامپ 6 روشن و لامپ 7 خاموش. با شروع از صفر میشه 8 تا لامپ. این عدد رو توی AH قرار میدیم برای مثال
حالا مقدار 12 یا 1100 رو هم به همون ترتیب یعنی 00001100 داخل AL قرار میدیم. حالا کافیه مرد از روی کتاب کدی که در دست داره، دستور ما رو که مثلاً در BX قرار دادیم بخونه و عمل کنه. مثلاً گفتیم اگه BX بصورت 0001111011010101 باشه، یعنی دو عدد AL و AH رو باهم جمع کن و نتیجه رو توی AH بزار. می بینید که به کمک این رجیسترها یا همون چهار تا میز، خیلی راحت با مرد داخل جعبه ارتباط برقرار کردیم.

سوال : وضیح بدید منظور از cpuهای 45نانومتری و90نانومتری چیه و چه فرقی دارن با هم و چه تاثیری میزارن روی پردازنده وچه ایرادایی دارن.اگه مقاله ای هم راجع به انواع سوکتها و اسمبل کردن pcدارید و اینکه چه سخت افزارهایی بیشتر با هم مچ میشن رو رویه سایت بزارید.

پاسخ : این سوال خیلی کلیه و پاسخ اون یه مقاله کامله، ولی بطور خیلی خلاصه اینطوریه که اینا اندازه ترانزیستورهای داخل پردازنده هستن. هرچقدر که این اندازه کوچکتر باشه، یعنی ما میتونیم مقدار ترانزیستور بیشتری داخل پردازنده قرار بدیم که بدین ترتیب پردازنده های قویتری ایجاد میشه. مثلاً فناوری ٩٠ نانومتری برای پردازنده های دوهسته ای، ۶۵ نانومتری برای پردازنده های دوهسته ای قوی و سه هسته ای و فناوری ۴۵ نانومتری برای پردازنده های چهار هسته ای استفاده میشه. همونطور که میدونید هر پیشرفتی قیمتی داره و قیمت این پیشرفت هم گرمای بیشتر و نیاز به روشهای جدیدتر برای دفع این گرماست.
در مورد اسمبل کردن سیستم هم بزودی آموزشهای کاملی رو ارائه خواهم کرد و همچنین قطعات جدید موجود در بازار رو بررسی خواهیم کرد.
/ 3 نظر / 25 بازدید
علیرضا

گفته بودم دانشجوی کامپیوترم بره ادامه تحصیلمم دنباله یه کاره دومی میگردم من مطالب زیادی دارم که بنویسم به عنوان یه وبلاگ بقیه هم ازش استفاده کنن اما میخوام بدونم وبلاگ نویسی چقدر درامد داره از چه چیزایی درامد داره چه چیزایی باعث میشه این درامد بیشتر بشه تعداد نظر ها وبازدید ها تو این درامد تاثیر داره ؟اینم مثله سوالای دیگم بدونند تو این موردم کمکم کنید

علیرضا

من منتظر مقاله های اسمبل کامپیوتر هستم.لطفا تو مقلالتون راجع به چجوری انتخاب کردنه سخت افزار و اینکه چه سخت افزارهایی رو باید انتخاب کنیم که هم تمامه نرم افزارها راحت باهاش شناخته بشه و هم در مورد مچ شدنه cpu و مادر برد توضیح بدید و کارت های گرافییکی که هم خوب باشن هم قیمتشون مناسب باشه و بگید چه سخت افزارهایی هم بهترن و هم برای فروش مناسبتر و عامه پسندن راجع به انواع کابلها و سوکت ها و تاثیر سرعتشون تو سیستم هم توضیح بدید.

علیرضا

سلام میدونم دوباره مزاحم شدم .یه سوال راجع به ویروس ها داشتم .کامپیوتر من یه ویروس گرفته که به صورت یه فولدره و اسمشم از علائمیه که نمیشه باهاش نامگزاری کرد فایلها و فولدرهار و من نه میتونم پاکش کنم نه اسمشو عوض کنم نه کاتش کنم حجمشم داره بیشتر میشه از ویروس کشم استفاده کردم اما این ویروس رو تو اسکن نمیشناسه اگه شما این ویروس رو میشناسید یا راهی برای از بین بردنش دارید لطفا توضیح بدید.