مبانی شبکه ۲۷

سیستم عامل های سرور مایکروسافت

مایکروسافت در حال حاضر سه نسخه از سیستم عاملهای قدرتمند شبکه خود را پشتیبانی میکند : Windows NT Server 4، Windows 2000 Server و Windows 2003 Server. ویندوز 2003، آخرین نسخه میباشد. چون ویندوز 2003 جدید است، بسیاری از کاربران هنوز از آن استفاده نمیکنند. پس ویندوز 2000 هنوز بطور معمول مورد استفاده قرار میگیرد. چون مایکروسافت هنوز هم پشتیبانی محدودی از ویندوز NT سرور دارد، بنابراین بسیاری از شبکه های قدیمی هنوز هم از این ویندوز استفاده میکنند.

ویندوز NT سرور 4

ویندوز NT سرور آخرین ویندوز از سری ویندوزهای NT است که اختصار عبارت New Technology را در نام خود دارد. تکنولوژی جدید که زمانی در ویندوز NT همه را حیرت زده کرد، پردازش 32 بیتی آن بود که گامی بزرگ محسوب میشد. ویندوز NT اولین سیستم عامل مایکروسافت بود که آنقدر مطمئن بود که بعنوان سرویس دهنده شبکه مورد استفاده قرار گیرد. نسخه 4 در جولای 1996 وارد بازار شد و اکنون بیش از 9 سال سن دارد. این مدت در دنیای سیستم عامل ها، یک عمر کامل محسوب میشود.

قطعاٌ مهمترین قابلیت ویندوز NT مدل دایرکتوری آن بود که بر اساس مفهوم دامنه بنا نهاده شده بود. یک دامنه به گروهی از کامپیوترها اطلاق میشود که توسط یک دیتابیس دایرکتوری منفرد مدیریت میشوند. برای دسترسی به منابع مشترک درون یک دامنه، باید یک حساب کاربری معتبر درون آن دامنه داشته باشید و دسترسی به منابعی که به آنها نیاز دارید، به شما داده شود. سیستم دامنه از نامها 15 کاراکتری NetBIOS برای دسترسی به تک تک کامپیوترهای روی دامنه و نامگذاری خود دامنه استفاده میکند.

خلاصه ای از سایر قابلیت های ویندوز NT بشرح زیر است:

-          رسماً، مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز NT سرور روی هر پردازنده 486 با حداقل 16 مگابایت حافظه اجرا میشود. ولی من هرگز آنرا روی سیستمی زیر پنتیوم 200 مگاهرتز با حافظه 64 مگابایت امتحان نکردم. البته امروزه، پنتیوم 200 مگاهرتزی با 64 مگابایت رم بعنوان جایزه از بسته های چیپس خارج میشود.

-          ویندوز NT 4.00 از همان رابط کاربری استفاده میکرد که برای ویندوز 95 طراحی شده بود. در واقع، تفاوت اصلی بین NT 4 و جدش ویندوز NT 3.51 رابط کاربری جدیدش بود.

-          برخی از محدودیت های سیستم فایل :

o         حداکثر تعداد کاربران : نامحدود

o         تعداد دیسک ولوم ها : 25

o         حداکثر اندازه ولوم : 17000 گیگابایت

o         حداکثر فضای هارد دیسک برای سرور : 408000 گیگابایت

o         بزرگترین فایل : 17 میلیون گیگابایت

o         حداکثر رم قابل پشتیبانی : 4 گیگابایت

o         حداکثر تعداد فایلهای باز : نامحدود

-          مایکروسافت بطور رسمی مراحل خروج از رده ویندوز NT 4.00  را در سال 2002 آغاز کرد. چند تاریخ مهم برای ویندوز NT :

o         اول جولای 2003 : ویندوز  NT از این تاریخ به بعد برای سازندگان سیستم قابل دسترسی نبود.

o         اول ژانویه 2004 : مایکروسافت وصله های غیرامنیتی را منتشر نکرد. انتشار وصله های امنیتی با مشاهده ایرادات امنیتی ادامه پیدا کرد.

o         اول ژانویه 2005 : مایکروسافت وصله های امنیتی را نیز منتشر نکرد.

ویندوز 2000 سرور

این نسخه از سیستم عامل ویندوز جدیدتر است و محبوب ترین سیستم عامل سرور مایکروسافت میباشد. ویندوز 2000 سرور بر اساس قدرت ویندوز NT 4 بنا نهاده شده و امکانات جدیدی به آن اضافه شده است که آنرا سریعتر، ساده تر، مطمئن تر و مدیریت پذیر تر کرده است.

درخشان ترین قابلیت جدید ویندوز 2000 سرور، Active Directory است که یک دایرکتوری منفرد برای تمام منابع شبکه فراهم میکند و به برنامه نویسان این امکان را میدهد تا از این دایرکتوری در برنامه های خود استفاده کنند. Active Directory نام های دامنه 15 کاراکتری را بصورت نامهای دامنه مانند اینترنت مانند Marketing.MyCompany.com ساده میکند.

ویندوز 2000 سرور دارای سه نسخه است :

-          Windows 2000 Server : که سرور ابتدایی است و برای شبکه های کوچک و متوسط ساخته شده است. این نسخه دارای تمام امکانات ابتدایی سرور مانند اشتراک فایل و چاپگر میباشد و میتواند بعنوان سرور وب یا ایمیل مورد استفاده قرار گیرد.

-          Windows 2000 Advanced Server : این نسخه یک گام بالاتر است و میتواند تا 8 گیگابایت رم را مدیریت کند و از چهار پردازنده نیز پشتیبانی میکند.

-          Windows 2000 Datacenter Server : سرورهایی را که تا 32 پردازنده دارند پشتیبانی میکند و میتواند تا 64 گیگابایت رم را مدیریت کند و مخصوص کاربردهای بزرگ بانک اطلاعاتی طراحی شده است.

برای شبکه های کوچک با 50 کامپیوتر یا کمتر، مایکروسافت بسته ای بنام Small Business Server ارائه کرده است که تمام اجزای مورد نیاز را به قیمتی بسیار بسیار پایین (برای کسانی که قانون حق تالیف را رعایت میکنند) ارائه میکند :

-          Windows Server 2000 : سیستم عاملی که برای سرور شبکه شما بکار میرود.

-          Exchange Server 2000 : برای سرور ایمیل و پیام فوری

-          ISA Server 2000 : سرور امنیت و شتابدهی اینترنت که امنیت بهینه و بازدهی بالایی را برای کاربردهای وب شما به ارمغان می آورد.

-          SQL Server 2000 : که سرویس دهنده بانک اطلاعاتی است.

-          FrontPage 2000 : برای ساخت وب سایت.

-          Outlook 2000 : برای خواندن ایمیل.

قیمت گذاری ویندوز 2000 سرور بر اساس تعداد کلاینتی است که از هر سرور استفاده میکند. هر سرور باید دارای یک مجوز سرور و تعداد مطلوب مجوزکلاینت باشد. وقتی ویندوز 2000 سرور را خریداری میکنید، یک مجوز سرور و 5، 10 یا 25 مجوز کلاینت میگیرید. میتوانید مجوزهای اضافی برای کلاینت ها را هربار به تعداد 5 یا 20 مجوز خریداری کنید.

 سیستم عامل جدید، Windows 2003 Server نام دارد. آنقدر از زمان انتشار این سیستم عامل گذشته است که دیگر شبکه های جدید از آن استفاده میکنند. ویندوز 2003 بر اساس ویندوز 2000 بنا نهاده شده است که امکانات زیر به آن افزوده شده اند :

-          نسخه جدید و بهینه ای از Active Directoryبا امنیت بالاتر، رابط کاربر ساده تر و بازدهی بیشتر.

-

/ 0 نظر / 18 بازدید