مبانی Cloud Computing

رده بندی: تخصصی | پیچیدگی: ### | طیف مخاطبان: آکادمیک | اهمیت: #####

----------------------------------------------------------------

قبلاً توی همین وبلاگ در مورد Cloud Computing صحبت‌هایی کرده بودم و این پست هم در تکمیل همون صحبت‌ها در مورد Cloud Computing (رایانش ابری، پردازش ابری، کامپیوتینگ ابری و هر اسم دیگه ای که اساتید براش گذاشتن) خواهد بود.

تعریف Cloud Computing

Cloud Computing به کاربری‌ها (برنامه‌های کاربردی) و خدماتی اطلاق می‌شود که روی یک شبکه‌ی توزیعی (Distributed Network) با استفاده از منابع مجازی‌سازی شده (Virtualized Resources) کار می‌کنند و توسط پروتکل‌های معمول اینترنت و استاندارد‌های شبکه قابل دسترسی می‌باشند. نکته‌ی تمایز آن با دیگر حالت‌ها در این است که منابع مجازی و نامحدود می‌باشند و جزئیات سیستم فیزیکی که نرم‌افزار روی آن اجرا می‌شود، از دید کاربر پنهان است.

برای اینکه Cloud Computing را بهتر درک کنیم، چند نوع ابر را تعریف می‌کنیم. در این پست، با دو کلاس مختلف از ابر‌ها آشنا می‌شویم: ابرهای بر اساس مدل توسعه وابرهای بر اساس مدل خدمات. مدل توسعه به ما نشان می‌دهد که ابر در کجا قرار دارد و هدف آن چیست. ابر‌های عمومی، خصوصی، اجتماعی و ترکیبی از مدل‌های توسعه می‌باشند.

مدل خدمات، تشریح کننده‌ی نوع خدماتی است که ارائه کننده خدمات به شما عرضه می‌کند. شناخته شده‌ترین نوع مدل خدمات، مدل‌های نرم‌افزار بعنوان سرویس (SaaS)، بستر بعنوان سرویس (PaaS) و زیرساخت بعنوان سرویس (IaaS) است که در اصطلاح مدل SPI نامیده می‌شود. مدل‌های خدماتی بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند و معرف آنچه که سرویس دهنده باید مدیریت کند و آنچه که در مسئولیت مشتری است، می‌باشد.

Cloud Computing با استفاده از فناوری، خدمات و برنامه‌های کاربردی که مشابه نمونه‌های موجود روی اینترنت می‌باشند، ابزارهای سلف-سرویس تولید می‌کند. استفاده از کلمه‌ی ابر به دو مفهوم اساسی اشاره دارد:

-          استتار: Cloud Computing جزئیات پیاده‌سازی سیستم را از دید کاربران و توسه دهندگان می‌پوشاند. برنامه‌ها روی سیستم‌های فیزیکی اجرا می‌شوند که نامشخصند، داده‌ها در جایی ذخیره می‌شوند که ناشناخته است، سرپرستی سیستم به دیگران برون‌سپاری می‌شود و دسترسی توسط کاربر از همه جا امکان پذیر است.

-          مجازی سازی: Cloud Computing سیستم‌ها را با جمع‌آوری به اشتراک منابع، مجازی سازی می‌کند. سیستم‌ها و محل ذخیره‌سازی را می‌توان مطابق نیاز از یک زیرساخت متمرکز پیش‌بینی کرد، هزینه‌ها معین‌تر و سنجیده‌تر می‌شوند، مالکیت چندگانه معنی پیدا می‌کند و منابع با چالاکی قابل مقیاس پذیری می‌شوند.

در پست‌های آینده، بیشتر با Cloud Computing آشنا خواهیم شد.

/ 0 نظر / 53 بازدید