لينوکس ۳

همانطور که مشاهده کردید، برخی از توزیع های لینوکس، مانند ناپیکس و MEPIS بصورت سی دی های زنده هستند. یک سی دی یا دی وی دی زنده، شامل کرنل لینوکسی است که میتوانید آنرا بطور مستقیم از روی سی دی یا دی وی دی اجرا کنید و نیازی به نصب آن روی هارد دیسک نمیباشد. چنین توزیع هایی میتوانند برای تصمیم گیری در انتخاب توزیع قبل از نصب مفید باشند.
بسیاری از توزیع های لینوکس، مانند سوزه و زاندروس، محصولات تجاری هستند که میتوانید آنها را بصورت آنلاین یا در فروشگاه ها خریداری نمایید. اگر در مورد جواز اپن سورس و GNU چیزی شنیده اید، ممکن است فکر کنید که کسی نمیتواند لینوکس را برای کسب منافع به فروش برساند. خوشبختانه برای شرکت هایی که توزیع های لینوکس را به فروش میرسانند، جواز GNU (جواز عمومی (GPL) ) اجازه این کار را صادر کرده است، ولی سورس کد برنامه نیز باید همراه آن باشد و نرم افزار به شکل سورس کد باشد.


مفهوم شماره های نسخه
کرنل لینوکس و هر توزیع لینوکس دارای شماره نسخه مربوط به خود است. برنامه های نرم افزاری اضافی ( مانند GNOME و KDE) که همراه توزیع لینوکس ارائه میشوند نیز دارای شماره نسخه مربوط به خود میباشند. این شماره نسخه ها برای کرنل لینوکس و توزیع های لینوکس ربطی به هم ندارند و هریک دارای خصوصیات مربوط به خود میباشند.

شماره نسخه های کرنل لینوکس
پس از اینکه نسخه 1 از کرنل لینوکس در 14 ماه مارس سال 1994 منتشر شد، انجمن توسعه لینوکس طرحی برای شماره گذاری نسخه های آن ارائه کرد. شماره نسخه هایی مانند 1.x.y و 2.x.y که x شماره ای زوج بود و مختص نسخه های پایدار بود. شماره انتهایی، یعنی y، سطح وصله بود که بالا رفتن آن نشانگر حل مشکلات بیشتری در لینوکس بود. برای مثال، 2.6.14 نسخه ای پایدار و معمول از کرنل لینوکس است. بیاد داشته باشید که این شماره نسخه ها از سه عدد صحیح تشکیل شده اند که با نقطه از هم جدا میشوند.
شماره نسخه هایی به شکل 2.x.y با x فرد نشانگر نسخه های بتا میباشند که فقط مخصوص برنامه نویسان است. این نسخه ها ممکن است ناپایدار باشند و مناسب استفاده های روزمره نباشند. برای مثال، اگر نسخه 2.7.5 را داشته باشید، عدد 7 نشان دهنده بتا بودن نسخه شماست. برنامه سازان امکانات جدید و اصلاحات را روی این نسخه های فرد انجام میدهند.
میتوانید آخرین نسخه کرنل لینوکس را در آدرس www.kernel.org پیدا کنید.

شماره نسخه های مخصوص توزیع ها
هر توزیع لینوکس نیز شماره نسخه مربوط به خود را دارد. این شماره نسخه ها بصورت x.y مورد استفاده قرار میگیرند که x نسخه اصلی و y شماره نسخه فرعی است.
امروزه، اگر نسخه فرعی عدد 0 باشد، از آن صرفنظر میشود. برخلاف شماره نسخه های کرنل لینوکس، زوج یا فرد بودن شماره ها هیچ تفاوتی را ایجاد نمیکند. هر نسخه از توزیع لینوکس دارای نسخه ای خاص از کرنل لینوکس و سایر اجزای اصلی، مانند GNOME، KDE و برخی نرم افزارهای کاربردی است.
برنامه نویسان توزیع های فعال لینوکس معمولاً نسخه جدید توزیع خود را در بازه زمانی مشخصی ارائه میکنند. مثلاً هر شش یا 9 ماه یکبار. برای مثال، سوزه 9 در اکتبر 2003 منتشر شد، 1/9 در آوریل 2004، 2/9 در اکتبر 2004، 3/9 در آوریل 2005 و سرانجام سوزه 10 در اکتبر 2005 منتشر شد. عموماًٌ، هر نسخه اصلی جدید لینوکس امکانات جدید و قابل توجهی را همراه خود ارائه میکند.
دبیان همیشه حداقل سه انتشار دارد : پایدار، ناپایدار و در حال تست.
- پایدار : بسیاری از کاربران این نوع انتشار را مورد استفاده قرار میدهند چون توزیع رسمی است.
- ناپایدار : این عبارت نشاندهنده این است که برنامه نویسان در حال کار روی این محصول هستند.
- در حال تست : این نسخه شامل بسته هایی است که برخی تست ها را پشت سر گذاشته اند، ولی هنوز آماده اسقرار در نسخه پایدار نیستند.

/ 0 نظر / 8 بازدید