ويندوز ويستا۲

شروع کار با ویندوز ویستا
از لحظه ای که شما کار با ویندوز ویستا را آغاز میکنید، متوجه میشوید که با سیستم عاملی متفاوت با سیستم عامل های گذشته روبرو هستید. در حین نصب ویندوز ویستا، برنامه نصب از شما میخواهد تا یک حساب ماشین محلی بسازید. این حساب بعنوان یک حساب سرپرستی کامپیوتر ایجاد میشود.وقتی سیستم عامل شروع به کار میکند، میتوانید با استفاده از این حساب کاربری و رمزی که در زمان نصب تعیین کرده اید، وارد سیستم شوید.کار با Welcome Center
بطور پیش فرض سیستم عامل Welcome Center را در شروع کار نشان میدهد. میتوانید از طریق پانل کنترل نیز به کنسول Welcome Center دسترسی داشته باشید.

Welcome Center مروری سریع بر امکانات سیستم است و به شما امکان میدهد تا کار هایی را که برای شروع استفاده از ویندوز ویستا لازم است براحتی و به سرعت انجام دهید. برای نمایش تمام گزینه های موجود روی گزینه ی Show all 12 items… کلیک کنید.

vista1-consol1.JPG

افزودن کاربران جدید (Add New Users) : میتوانید برای هر کاربری که بطور محلی از سیستم شما استفاده میکند، حساب کاربری تعریف کنید. در این حالت میتوانید تنظیماتی را روی حساب ایجاد شده انجام دهید و حتی کنترل والدین را نیز روی اکانت اعمال کنید. این گزینه هنگام ورود شما به یک دامنه غیر فعال میشود.
سفارشی سازی ویندوز (Personalize Windows) : شکل و قیافه و افکت های صوتی ویندوز را کنترل کنید. در این قسمت میتوانید تنظیمات نمایشی ویندوز، ظاهر بصری، پس زمینه ی دسک تاپ، محافظ صفحه نمایش، افکت های صوتی، مکان نما های ماوس و تم ها را تعیین کنید.
نصب دستگاه ها (Setup Devices) : در این بخش دستگاه هایی را میبینید که ویندوز در زمان نصب و ارتقا آنها را بطور اتوماتیک نصب نکرده است. در این قسمت اگر سخت افزار جدیدی پیدا شود، شما مرحله به مرحله برای نصب آن سخت افزار راهنمایی خواهید شد.
جابجایی آسان ویندوز (Windwos Easy Transfer) : در این قسمت میتوانید تمام تنظیمات ویندوز های قدیمی خود را مانند حساب های کاربری، تنظیمات برنامه ها، تنظیمات اینترنت و علاقمندی ها، تنظیمات ایمیل و ... را به ویندوز ویستا انتقال دهید. برای عمل انتقال میتوانید از CD، DVD، مموری های USBT، هارد دیسک و درایو های شبکه و حتی اتصال کامپیوتر ها از طریق پورت هایی مانند USB و LPT استفاده کنید.
مشاهده ی جزئیات کامپیوتر (View Your Computer Details) : صفحه ی پیش فرض Welcome Center را نشان میدهد که نمایی کلی از تنظیمات سیستم شما را ارائه خواهد داد. میتوانید از لینک More Details برای دسترسی به کنسول سیستم و مشاهده ی اطلاعات اضافی در مورد سیستم خود استفاده کنید.
بطور پیش فرض، Welcome Center با هر بار روشن شدن کامپیوتر شما نمایش داده میشود. اگر نمی خواهید Welcome Center با هر بار بالا آمدن ویندوز نمایش داده شود، گزینه ی Run At Startup را غیر فعال کنید.

بدست آوردن اطلاعات ابتدایی سیستم
در Welcome Center، میتوانید با کلیک روی گزینه ی More Details به کنسول سیستم دسترسی پیدا کنید و اطلاعات بیشتری در مورد کامپیوتری که از آن استفاده میکنید، کسب کنید.

vista2-consol.JPG

کنسول سیستم به چهار بخش اصلی تقسیم شده است که لینک هایی برای انجام کارهای روزمره و نظارت بر سیستم در آن قرار دارد:
ویرایش ویندوز (Windows Edition) : ویرایش و نسخه ی مربوط به سیستم عامل را نمایش میدهد.
سیستم (System) : نرخ های پردازنده، حافظه و بازدهی سیستم را نمایش میدهد. اگر کامپیوتر شما از لحاظ بازدهی نرخ بندی نشده است، میتوانید با کلیک روی گزینه ی Performance در بخش See Also به قسمت Performance Rating And Tools دسترسی پیدا کنید.در این کنسول، روی گزینه ی Rate This Computer کلیک کنید تا روال نرخ دهی بازدهی شروع شود و سپس مطابق دستورالعمل های برنامه کار کنید.
نام کامپیوتر و تنظیمات دامنه و گروه کاری (Computer Name, Domain And Workgroup Settings) : در این بخش نام کامپیوتر، نام دامنه و ایستگاه کاری و جزئیاتی در مورد آنها نمایش داده میشود. اگر بخواهید نام کامپیوتر، دامنه یا ایستگاه کاری را عوض کنید، با کلیک روی Settings میتوانید به بخش مورد نظر دسترسی پیدا کنید. در جعبه محاوره ی Properties، روی کلید Network ID کلیک کنید و بدین ترتیب میتوانید تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.
فعال سازی ویندوز (Windows Activation) : نشانگر این است که آیا شما سیستم عامل را فعال کرده اید یا نه. اگر ویندوز ویستا هنوز فعال نشده باشد، روی لینک داده شده کلیک کنید تا روال فعال سازی شروع شود و طبق دستورات سیستم عمل کنید.
هنگامی که در کنسول سیستم مشغول کار هستید، لینک های موجود در پانل چپ، دسترسی سریع شما را به تنظیمات کلیدی فراهم میکنند که شامل موارد زیر است :
- مدیریت دستگاه ها (Device Manager)
- تنظیمات راه دور (Remote Settings)
- محافظت از سیستم (System Protection)
- تنظیمات پیشرفته ی سیستم (Advanced System Settings)
اگر مایل باشید، میتوانید جعبه محاوره ی System Properties را به حال کلاسیک آن ببینید که این کار را با کلیک روی گزینه ی Change Settings در بخش Computer Name, Domain And Workgruop میتوان انجام داد.

فعال سازی ویندوز ویستا و تغییر کلید محصول
نسخه های دارای جوازنشر ویندوز ویستا نیاز به فعال سازی و تغییر کلید محصول ندارند. برای نسخه های آزمایشی و پیش نویس، روال فعال سازی و تغییر کلید محصول بسیار مهم است. در Welcome Center و در بخش Activation Status میتوانید وضعیت ویندوز خود را ببینید. اگر ویندوز شما فعال نشده باشد، میتوانید سیستم عامل را با کلیک روی گزینه ی More Detail برای دسترسی به کنسول سیستم و سپس انتخاب Click Here To Activate Windows Now در بخش Windows Activation فعال کنید.
برخلاف ویندوز XP، میتوانید براحتی کلید محصول مورد استفاده را نیز تغییر دهید.در کنسول سیستم، در بخش Windows Activation روی Change Product Key کلیک کنید.در صفحه ی Windows Activation میتوانید کلید مورد نظر خود را وارد کرده و سپس روی Next کلیک کنید. درست مانند روال نصب، نیازی به تایپ خط تیره در بین مقادیر کلید وجود ندارد.

vista3-cpk.JPG

/ 0 نظر / 14 بازدید