مبانی شبکه ۲۵

مسیریاب ها (روترها)

روتر مانند بریج است، ولی یک تفاوت کلیدی دارد. پلها ابزارهای لایه اتصال داده میباشند، پس میتوانند آدرس MAC ناد های شبکه را اعلام کنند و پیام را به سگمنت مناسب ارسال کنند. با این حال، قادر نیستند خود پیام را دریافت کرده و نوع پیام آنرا مشخص کنند. در عوض، روتر ابزاری متعلق به لایه شبکه است و میتواند با پکت های شبکه در سطح بالاتری کار کند. روتر میتواند آدرس IP پکت عبوری را بررسی کند. چون آدرس IP دربر گیرنده آدرسهای میزبان و شبکه است، روتر میتواند تصمیم گیری کند که پیام از کدام شبکه آمده و به کدام شبکه خواهد رفت. بریجها این اطلاعات را درنظر نمیگیرند.

یکی از تفاوتهای اصلی بین بریج و روتر ایت است که بریج برای شبکه نامرئی است. ولی روتر خودش بعنوان یک ناد محسوب میشود که آدرس MAC و آدرس IP مخصوص خود را دارد. بدین ترتیب پیامها قابل هدایت به روتری هستند که قادر به خواندن محتویات پیام است و میداند با ان چه برخوردی داشته باشد.

میتوانید شبکه را با چندین روتر طوری پیکربندی کنید که کل شبکه بصورت اشتراکی کار کند. برای مثال، برخی روترها میتوانند شبکه را تحت نظر بگیرند و بهترین مسیر را برای ارسال پیام به مقصد نهایی انتخاب کنند. اگر بخشی از شبکه زیاد مشغول باشد، روتر میتواند بطور اتوماتیک پیامها را از طریق یک مسیر خلوت تر هدایت کند.

نکاتی دیگری در مورد روتر وجود دارد که دانستن آنها ضروری است :

-          روترها ارزان قیمت نیستند ولی برای شبکه های بزرگ ارزش خرید دارند.

-          تفاوت کاری بین روترها و بریج ها (و هاب و سویچ) به مرور زمان کمرنگ میشود. با ایجاد هاب ها و سویچ های اختصاصی تر که میتوانند برخی از کارهای روتر را انجام دهند، روترهای زیادی از رده خارج شده اند. 

-          برخی روترها چیزی بیش از کامپیوترهایی با چندین کارت شبکه و نرم افزاری خاص روتر نیستند. 

-          روتر میتواند شبکه هایی را که از لحاظ جغرافیایی از هم دورند را از طریق خط تلفن به هم متصل کند. 

-          میتوانید از یک روتر برای اتصال LAN خود به اینترنت استفاده کنید.

محل ذخیره سازی متصل به شبکه

بسیاری از سرورهای شبکه فقط به این علت ساخته میشوند که فضای ذخیره سازی را برای کاربران شبکه ایجاد کنند. با رشد شبکه ها و پشتیبانی آنها از کاربران بیشتر، نیاز کاربران به فضای دیسک بالاتر رفته و سرپرستان شبکه نیز همواره در پی یافتن روشی برای افزودن فضای ذخیره سازی بیشتر به شبکه خود میباشند. ساده ترین و ارزان ترین روش برای این کار، استفاده از فضای ذخیره سازی متصل به سرور میباشد که به NAS معروف است.

NAS ابزاری است که درون آن یک فایل سرور داخلی وجود دارد که از قبل تنظیم شده و آماده استفاده است. تنها چیزی که شما باید انجام دهید این است که آنرا از بسته بندی خارج کرده و در شبکه قرار دهید. نصب و پیکربندی ابزارهای NAS بسیار ساده است و نگهداری آنها ساده تر و ارزانتر از سرورهای فایل عادی است.

دقت کنید که NAS را با عبارت SAN به مفهوم شبکه های ناحیه ذخیره سازی اشتباه نگیرید. SAN یک تکنولوژی بسیار پیچیده و گرانقیمت است که فضاهای ذخیره سازی بسیار بزرگ را برای شبکه های بزرگ فراهم میکند.

یکی از نمونه های سطح معمولی NAS را میتوان Dell 725N ذکر کرد. این ابزار که یک سرور فایل داخلی دارد، درون یک شاسی رک کوچک قرار داده شده است. این دستگاه تا چهار هارد درایو را پشتیبانی میکند که مجموع حجم میتواند تا یک ترابایت نیز بالا رود. مدل 475 دارای یک مادربرد دو پردازنده ای است که میتواند تا 3 گیگابایت حافظه داشته باشد و دو رابط شبکه داخلی 10/100/1000Mbps دارد. یک نمایشگر LCD در پنل جلو نیز آدرس IP دستگاه را نمایش میدهد.

Dell 725N نسخه خاصی از ویندوز 2003 سرور را اجرا میکند که Windows Storage Server 2003 نامیده میشود. این نسخه از ویندوز مخصوص ابزارهای NAS طراحی شده است. بدین ترتیب میتوانید NAS را از هر کامپیوتری روی شبکه با استفاده از کاوشگر وب تنظیم کنید.

بیاد داشته باشید که برخی ابزارهای NAS  از نسخه های ویژه لینوکس بجای Windows Storage Server استفاده میکنند. همچنین، در برخی سیستمها، سیستم عامل روی هارد درایوی مجزا نگهداری میشود که از دیسک های مشترک مجزاست. بدین ترتیب، کاربر قادر به صدمه زدن به سیستم عامل نخواهد بود.

چاپگرهای شبکه

 

شما میتوانید چاپگر را نیز با اتصال آن به کامپیوتر سرور روی شبکه به اشتراک بگذارید. برخی چاپگرها دارای کارت شبکه داخلی میباشند که دیگر نیازی به اتصال آنها به سرور مجزا وجود نخواهد داشت.

ولی حتی اگر چاپگر توانایی اتصال مستقیم به شبکه را نیز داشته باشد، هنوز استفاده از کامپیوتر سروری که دارای سیستم عامل شبکه باشد، توصیه میشود. بدین ترتیب، سرور میتواند وظایف چاپ را ذخیره کرده و آنها را سازماندهی و صف بندی کند.

/ 0 نظر / 13 بازدید