لينوکس ۲

توزیع های لینوکس
یک توزیع لینوکس، ترکیبی است از کرنل لینوکس (سیستم عامل) و مجموعه ای از برنامه های کاربردی که همراه هم کار میکنند و دارای یک برنامه ساده نصب میباشند. با این حال، بسیاری از افراد، فقط به ذکر عبارت لینوکس بجای یک توزیع خاص، اکتفا میکنند.
توزیع های زیادی برای لینوکس وجود دارد که هرکدام دربرگیرنده سیستم عامل استاندارد لینوکس و بسته های اصلی زیر میباشند :
- سیستم X Windows : که رابط گرافیکی کاربر است.
- یک یا چند دسک تاپ گرافیکی : که معروفترین آنها GNOME و KDE میباشند.
- مجموعه ای از برنامه های کاربردی : برنامه های لینوکس بصورت نرم افزارهای آماده اجرا ارائه میشوند، ولی سورس کد (دستوراتی که برنامه نویس به کامپیوتر میدهد) و مستندات نیز همراه برنامه است.
توزیع های فعلی لینوکس دارای گزیده بزرگی از نرم افزارها میباشند بطوریکه برخی توزیع ها روی بیش از یک سی دی و یا حتی بیش از یک دی وی دی ارائه میشوند.

تذکر : توسعه و نگهداری کرنل لینوکس، بسته های نرم افزاری و توزیع های لینوکس بصورت پروژه های اپن سورس دسته بندی میشوند. بطور خلاصه، اپن سورس یعنی دسترسی به سورس کد و حق توزیع مجدد آزادانه نرم افزار بدون هیچگونه محدودیتی. البته قضیه بسیار فراتر از این تعریف ساده است، ولی فعلاً نیازی به دانستن آن ندارید. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد اپن سورس و لایسنس های مورد قبول اپن سورس، میتوانید به سایت اپن سورس به آدرس www.opensource.org مراجعه کنید.
جدول 1-1 لیستی از توزیع های اصلی لینوکس را با توضیح مختصری در مورد آنها ارائه میکند. توزیع های بسیاری وجود دارند که در این لیست گنجانده نشده اند.
نکته : برای شناخت بیشتر توزیع های لینوکس به آدرس www.Disrtowatch.com مراجعه کنید. در این وب سایت، میتوانید در مورد توزیع های خاص اطلاعاتی را کسب کنید و لینک های مربوط به سفارش سی دی و دی وی دی ها مربوط به هر توزیع نیز آورده شده است.

جدول 1-1 : توزیع های اصلی لینوکس

Debian GNU/Linux : این توزیع غیر تجاری لینوکس در سال 1993 بنانهاده شد و بصورت توزیعی محبوب در آمد که برنامه نویسان زیادی برای اشتراک در این پروژه داوطلب شدند. بسته دودویی این توزیع به تنهایی نیاز به 14 سی دی یا 2 دی وی دی دارد. اگر به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید، به کمک سی دی نصب شبکه دبیان به آدرس www.debian.org/CD/netinst یک سیستم پایه را نصب کنید. پس از اینکه سیستم پایه دبیان را نصب کردید، میتوانید بسته های دبیان را نصب و بروز کنید که این کار به کمک برنامه نصب بسته ها بنام apt-get انجام میشود که apt به مفهوم ابزار بسته پیشرفته است. دبیان بصورت مجانی از آدرس www.debian.org قابل دریافت است. دبیان پایه بسیاری از توزیع های اخیر مانند Knoppix، MEPIS، Ubuntu و Xandros است.

Fedora Core : این توزیع از نوادگان لینوکس Red Hat است. فدورا کور 1 در نوامبر 2003 ارائه شد و نسل جدید Red Hat 9 بود. این توزیع بطور رایگان در دسترس است. فدورا کور از مدیریت بسته های رد هت (RPM) برای بسته های نرم افزاری خود استفاده میکند. میتوانید فدورا را از آدرس http://fedora.redhat.com دانلود کنید.

Gentoo Linux : این توزیع یک توزیع غیرتجاری و بر اساس سورس (یعنی تمام نرم افزارها بصورت سورس کد ارائه شده اند) است که در سال 2002 برای اولین بار بوجود آمد. برنامه نصب دارای برخی بسته های دودویی برای راه اندازی لینوکس است، ولی در نهایت باید تمام بسته های نرم افزاری روی سیستم کاربر کامپایل (تبدیل دستورات برنامه نویس به کدهای قابل فهم کامپیوتر) شود. بدین ترتیب، برای ساخت یک جنتوی کامل، زمان زیادی مورد نیاز خواهد بود چون تمام بسته ها باید دانلود شده و روی سیستم کاربر کامپایل و نصب شوند. این توزیع بطور رایگان از آدرس www.gentoo.org قابل دریافت است.

Knoppix : توزیع زنده که براساس دبیان ایجاد شده است با توجه به نام سازنده آلمانی آن یعنی کلاوز ناپر، ناپیکس نامیده شد. ناپیکس را میتوان بعنوان یک ابزار تعمیر (برای برطرف کردن مشکلات سیستم لینوکس موجود) در نظر گرفت بطوریکه میتوانید ناپیکس را بطور زنده از روی سی دی اجرا کنید و نیازی به نصب آن روی هارد دیسک ندارید. درون سی دی ناپیکس نرم افزارها بصورت فشرده قرار دارند و ناپیکس آنها را همزمان با بازگذاری سیستم از حالت فشرده خارج میکند. ناپیکس از سیستم مدیریت بسته های دبیان استفاده میکند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ناپیکس، به سایت ناپیکس به آدرس www.knoppix.net/knoppix/index-en.html مراجعه کنید.

Linspire : این توزیع تجاری در سال 2002 وارد بازار شد و بنام LindowsOS نامگذاری شد. لینسپایر از قالب بسته های دبیان استفاده میکند و به کاربر اجازه دانلود نرم افزارهای مجانی را با استفاده از قابلیت Click-N-Run میدهد. میتوانید سی دی زنده این توزیع را با عنوان LindowsLive! را از اینترنت دانلود کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد لینسپایر، به سایت www.Linspire.com مراجعه کنید.

Mandrive Linux : این توزیع محبوب از لینوکس، زندگی خود را از زمان انتشار سال 1998 لینوکس رد هت آغاز کرد و دارای یک برنامه نصب ساده و دسک تاپ پیش فرض KDE است. تاکنون، این توزیع Mandrake نامیده میشد. Mandrive از مدیریت بسته رد هت (RPM) برای بسته های نرم افزاری خود استفاده میکند. میتوانید نسخه دانلود آنرا از آدرس www.manrivelinux.com دانلود کنید.

MEPIS Linux : این سی دی زنده ابتدا در جولای سال 2003 منتشر شد. این توزیع دارای برنامه نصب گرافیکی است که میتواند از روی سی دی زنده برای نصب MEPIS روی هارد درایو اجرا شود. MEPIS شناسایی سخت افزار بسیار خوبی دارد و همراه با جاوا و نرم افزارهای چند رسانه ای عرضه میشود که آنرا بسیار محبوب کرده است. MEPIS از قالب بسته های Debian استفاده میکند. میتوانید SimplyMEPIS Live CD را به رایگان از www.mepis.org دانلود کنید.

Slackware Linux : این نسخه یکی از قدیمی ترین توزیع های لینوکس است که در سال 1992 منتشر شد. این توزیع از فایلهای tar فشرده برای بسته های نرم افزاری خود استفاده میکند و دارای برنامه نصب متنی با شناسایی اتوماتیک سخت افزار بصورت خیلی محدود میباشد. تمام تنظیمات و پیکربندی ها توسط ویرایش فایلهای متنی انجام میشود. این توزیع را به رایگان از آدرس www.slackware.com دانلود کنید.

SUSE Linux : این توزیع تجاری در آگوست 2005 تبدیل به یک پروژه برنامه سازی گروهی بنام OpenSuSE شد. نرم افزار اپن سورس سوزه (OSS) اکنون بصورت مجانی در دسترس است و لینوکس سوزه جدید، براساس نسخه اپن سورس است. سوزه با ابزار نصب و پیکربندی بنام YaST ارائه میشود. لینوکس سوزه از بسته های RPM استفاده میکند. پروژه OpenSuSE فایل iso از OSS را در آدرس www.opensuse.org ارائه میکند.

Ubuntu Linux : این توزیع جدیدی براساس دبیان است که غیرتجاری است و در مدت زمان بسیار کوتاهی به یکی از توزیع های محبوب تبدیل شده است. Ubuntu هم بصورت قابل نصب و هم بصورت زنده در دسترس است. چون براساس دبیان است، میتوانید از سی دی نصب یک سیستم دسک تاپ ساده را نصب کنید و سپس از ابزار apt-get برای نصب سایر بسته های نرم افزار و بروزآوری سیستم عامل استفاده کنید. میتوانید این توزیع را به رایگان از آدرس www.ubuntulinux.org دانلود کنید.

Xandros Desktop OS : این توزیع از نوادگان Corel Linux میباشد که براساس دبیان بنا نهاده شده است. زاندروس کاربران بسیار مبتدی لینوکس را هدف قرار داده و دارای برنامه نصبی است که میتواند هارد دیسک را مجدداً پارتیشن بندی کند. مدیریت فایل عالی زاندروس، نقطه قوت این توزیع است. البته این توزیع دارای برخی قسمت های مالکیتی است که قابل تغییر و توزیع مجدد نیستند. نسخه محدود Xandros Desktop بعنوان Open Circulation Edition را میتوان بطور مجانی از اینترنت دانلود کرد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به آدرس www.xandros.com مراجعه کنید.
/ 0 نظر / 14 بازدید