مبانی شبکه ۲

اگر بخواهیم واقعیت را بیان کنیم، شبکه بندی کامپیوتر های کاری بسیار خسته کننده و آزار دهنده است. ولی مزایای داشتن شبکه به زحمت و دردسر راه اندازی آن می ارزد. نیازی نیست که مدرک Ph.D داشته باشید تا مزایای استفاده از شبکه را درک کنید. در واقع، شما هر آنچه را که باید در مورد مزایای شبکه بدانید، در مهدکودک یاد گرفته اید. تمام مزیت شبکه ها در اشتراک است. مخصوصاً، شبکه ها میتوانند سه چیز را به اشتراک بگذارند : اطلاعات، منابع و برنامه های کاربردی.

-          اشتراک اطلاعات : شبکه ها به کاربران این امکان را میدهند تا اطلاعات را به روش های مختلفی به اشتراک بگذارند. معمولترین روش اشتراک اطلاعات روی شبکه، اشتراک فایلها است. برای مثال، دو یا چند نفر با هم روی یک فایل نوشتاری کار میکنند. در بسیاری از شبکه ها، یک هارد دیسک بزرگ مرکزی وجود دارد که بعنوان مرکز ذخیره سازی معمول معرفی شده و تمام کاربران فایلهای اشتراکی خود را روی آن ذخیره میکنند. علاوه بر اشتراک فایلها، شبکه ها به کاربران این امکان را میدهند تا با هم به روش های مختلف ارتباط برقرار کنند. برای مثال برنامه های پیغام رسان که به کاربران امکان ارسال و دریافت پیغام های الکترونیکی را میدهند. کاربران میتوانند روی شبکه یک ملاقات همزمان نیز داشته باشند. در واقع، با دوربین های ویدئویی ارزان قیمت و نرم افزار مناسب، کاربران میتوانند روی شبکه کنفرانس تصویری برقرار کنند. 

-          اشتراک منابع : منابع خاص کامپیوتری، مانند چاپگرها یا هارد دیسک ها، قابل اشتراک گذاری هستند طوریکه کاربران شبکه میتوانند از آنها استفاده کنند. اشتراک این منابع میتواند باعث صرفه جویی چشمگیری در هزینه های خرید سخت افزار شود. برای مثال، خرید یک چاپگر سریع با امکانات پیشرفته مانند صفحه بندی و چاپ دورو  که روی شبکه مشترک باشد، بسیار ارزان تر و اقتصادی تر از خرید چاپگر برای هر کاربر بطور مجزا خواهد بود.

هارد دیسک ها را نیز میتوان به اشتراک گذاشت. در واقع، ایجاد دسترسی کاربران به هارد دیسک های مشترک معمول ترین روش اشتراک فایلها روی اینترنت است. کامپیوتری که هدف اصلی آن داشتن هارد دیسک های اشتراکی است بعنوان سرویس دهنده فایل نامیده میشود.

در عمل، کل هارد دیسک ها به اشتراک گذاشته نمیشوند. فقط پوشه های خاصی روی هارد دیسک بین کاربران شبکه مشترک خواهند بود. بدین ترتیب سرپرست شبکه میتواند به کاربران مختلف شبکه دسترسی به پوشه های مختلف را ارائه کند. برای مثال، در یک شرکت، ممکن است پوشه ها بصورت قسمت فروش و قسمت حسابداری طبقه بندی شوند. پس کارمندان فروش میتوانند به پوشه بخش فروش و کارمندان حسابداری میتوانند به پوشه بخش حسابداری دسترسی داشته باشند.

منابع دیگری نیز روی شبکه قابل اشتراک است. برای مثال، یک شبکه میتواند برای اشتراک ارتباط اینترنت مورد استفاده قرار گیرد. در اوایل اینترنت، رسم بود که هر کاربری که نیاز به دسترسی به اینترنت دارد، باید اتصال مودم خاص خود را می داشت. امروزه، اتصال دائم و پرسرعت اینترنت وارد سرور شبکه میشود و همه روی شبکه میتوانند بسته به تنظیمات سرور، میزانی از این اینترنت را در اختیار داشته باشند.

-          اشتراک برنامه های کاربردی : یکی از عمده ترین علل شبکه بندی در بسیاری از قسمت ها این است که چندین کاربر بتوانند با هم روی یک کاربرد تجاری خاص کار کنند. برای مثال، بخش حسابداری ممکن است نرم افزار حسابداری داشته باشد که قابل استفاده از چندین سیستم بطور همزمان باشد. یک قسمت عملیات فروش ممکن است برنامه ی خرید/فروشی داشته باشد که چندین کامپیوتر وظیفه ثبت و پردازش سفارشات زیادی را عهده دارد شوند.

/ 1 نظر / 10 بازدید
م - الف

سلام خسته نباشید . متشکرم از بابت مطالب خوبی که روی وبتون گذاشته بودید براتون یه میل زدم لطفا پاسخ بدید متشکرم .