ويندوز ويستا ۳

استفاده از ویندوز ویستا در گروه های کاری و دامنه ها
میتوانید از ویندوز ویستا در پیکربندی های Workgroup و پیکربندی های دامنه استفاده کنید. Workgroup ها شبکه ای از کامپیوتر ها هستند که هر یک بطور مجزا مدیریت میشوند. دامنه ها مجموعه ای از کامپیوتر ها هستند که میتوان آنها را با هم مدیریت کرد یعنی از کنترل گر دامنه استفاده نمود که در واقع سرور هایی هستند که ویندوزی را اجرا میکنند که دسترسی به شبکه، بانک اطلاعاتی و منابع مشترک را مدیریت میکند. معمولاً، کاربران خانگی از ویندوز ویستا بصورت Workgroup استفاده میکنند و کاربران تجاری با پیکربندی دامنه. با اینکه تمام نسخه ها با پیکربندی Workgroup کار میکنند، ولی نمیتوان ویرایش خانگی ویستا را با پیکربندی دامنه بکار برد.

ورود، تغییر کاربر، قفل و خروج از شبکه ویندوز ویستا
در یک پیکربندی گروه کاری، ویندوز ویستا در شروع کار صفحه ی ورود را نمایش میدهد. تمام حساب های استاندارد کاربری و سرپرستی که در کامپیوتر ایجاد کرده اید، در صفحه ی ورود لیست میشود. برای ورود، باید روی نام اکانت مورد نظر کلیک کنید. اگر اکانت دارای رمز باشد، باید روی اکانت کلیک کنید، رمز را وارد کنید و روی فلش کنار آن کلیک کنید.
در پیکربندی دامنه، ویندوز ویستا یک صفحه ی شروع خالی را نمایش میدهد. شما باید کلید های Crtl+Alt+Del را فشار دهید تا به صفحه ی ورود بروید. بطور پیش فرض، آخرین اکانتی که از آن برای ورود به کامپیوتر استفاده شده، بصورت
نام کاربر\کامپیوتر با نام کاربر\دامنه نمایش داده میشود.برای ورود به این صفحه، رمز اکانت مورد نظر را تایپ میکنیم و روی فلش کلیک میکنیم. برای ورود با اکانت دیگر، باید روی کلید Switch User کلیک کنیم و سپس گزینه ی Log On As Another User را انتخاب کنیم.نام کاربری و رمز را وارد کرده و روی فلش کلیک می کنیم. موارد زیر را در خاطر داشته باشید :
- اگر حساب در دامنه ی پیش فرض باشد، نیازی به مشخص کردن نام دامنه نیست.
- اگر اکانت در دامنه ی دیگری باشد، میتوانید نام دامنه و نام اکانت را با استفاده از قالب domain\username وارد کنید، مثلاً dialup\hanzo.
- اگر میخواهید با اکانت ماشین محلی وارد شوید، باید از قالب .\ username استفاده کنید.
هر دو پیکربندی ایستگاه کاری و دامنه در ویندوز ویستا، امکان تعویض سریع کاربران را به ما میدهند. میتوانید براحتی رمز ها را عوض کنید و از سیستم خارج شوید.
تعویض کاربران
میتوانید به روش زیر از کاربری به کاربر دیگر سویچ کنید:
ترکیب کلید های Ctrl+Alt+Del را فشار داده و گزینه ی Switch User را انتخاب کنید.
در پیکربندی ایستگاه کاری، صفحه ی Logon در شروع کار نمایش داده میشود.
در پیکربندی دامنه، صفحه ای ظاهر میشود که پیغام Press Ctrl+Alt+Del To Log On را نمایش میدهد. برای نمایش صفحه ی ورود، باید مجدداً Ctrl+Ali+Del را فشار دهید.
هنگامی که صفحه ی ورود ظاهر شد، میتوانید با اکانت دیگری وارد سیستم شوید.
بیاد داشته باشید که میتوانید از طریق منوی شروع، انتخاب گزینه ی Options از سمت راست کلید Power And Lock به گزینه ی تعویض کاربر دسترسی داشته باشید.
تغییر رمز
میتوانید با دنبال کردن مراحل زیر رمز اکانت خود را عوض کنید:
1 – کلید های Ctrl+Alt+Del را فشار دهید و رو گزینه ی Change Password کلیک کنید.
نام اکانت برای کاربر فعلی در صفحه ی تعویض رمز نمایش داده میشود. در پیکربندی دامنه، نام کاربری بصورت
نام کاربری\نام دامنه نمایش داده میشود. در پیکربندی ایستگاه کاری، اکانت کاربر محلی نمایش داده میشود.
بیاد داشته باشید که میتوانید با کلیک در قسمت User Name، نام کاربری را نیز عوض کنید.
2 – رمز فعلی را در قسمت Old Password تایپ کنید.
3 – رمز جدید را در قسمت های New Password و Confirm Password تایپ کرده و تایید کنید.
4 – روی کلید فلش برای اعمال تغییرات کلیک کنید.
قفل کردن و باز کردن قفل کامپیوتر
میتوانید کامپیوتر را بصورت زیر قفل و باز کنید :
1 – Ctrl+Alt+Del را فشار دهید و سپس روی گزینه ی Lock This Computer کلیک کنید.
2 – در پیکربندی ایستگاه کاری، صفحه ی قفل با نام کاربری که هم اکنون داخل سیستم است، نمایش داده میشود. کلیک روی نام کاربری یا تصویر آن شما را مجدداً وارد سیستم میکند. اگر برای اکانت رمز نیاز باشد، باید این رمز را نیز وارد کنید.
3 – در پیکربندی دامنه، صفحه ی قفل با نام کاربر داخل سیستم نمایش داده میشود. اگر مجدداً میخواهید وارد سیستم شوید، باید کلید های Ctrl+Alt+Del را فشار دهید و رمز کاربری را وارد کنید.
4 – میتوانید با استفاده از کلید Switch User با اکانت کاربری دیگری وارد شوید.
میتوانید با استفاده از منوی شروع و گزینه ی Lock کامپیوتر را قفل کنید. این گزینه بصورت کلیدی آبی رنگ است که عکس یک قفل روی آن قرار دارد.
خروج از کامپیوتر
میتوانید با فشردن کلید های Ctrl+Alt+Del و انتخاب گزینه ی Log Off از سیستم خارج شوید. اگر مشکلی در خروج پیش آید، پنجره ی Logging Off نمایش داده خواهد شد. در این پنجره برنامه هایی که در حال حاضر روی سیستم اجرا میشوند لیست شده اند.
اگر یکی از برنامه هایی که در حال حاضر در حال اجراست، مشکلی در روند خروج پیش آورد، در مورد مشکل موجود، در زیر نام برنامه توضیح داده خواهد شد. اکنون شما میتوانید روند خروج را لغو کرده و یا آنرا ادامه دهید.

درک اکانت های کاربری ویندوز ویستا و مجوز های امنیتی سیستم
ویندوز ویستا دو نوع اصلی اکانت محلی کاربری دارد:
- کاربر استاندارد : که میتواند از بسیاری از نرم افزار ها استفاده کند و تنظیمات سیستم را تغییر دهد بطوریکه روی تنظیمات سایر کاربران و امنیت کلی سیستم تاثیری نداشته باشد.
- سرپرست : که دسترسی کامل به سیستم دارد و میتواند هر تغییر دلخواهی را انجام دهد.
در ویندوز ویستا، تمام برنامه ها با استفاده از مجوز های کاربر استاندارد یا سرپرست اجرا میشوند. بطوریکه بعد ها شرح داده خواهد شد، این دو اکانت اختلافات زیادی با هم دارند. وقتی کاربری میخواهد تغییری در تنظیمات اصلی سیستم اعمل کند، صفحه ی User Account Control نمایش داده میشود که کاربر معمولی قادر به ادامه نخواهد بود ولی سرپرست میتواند ادامه ی عمل را تایید کرده و انجام دهد. کاربرانی که اکانت استاندارد دارند در این مرحله باید رمز سرپرستی را برای ایجاد تغییرات وارد کنند.
/ 0 نظر / 12 بازدید