مبانی شبکه ۲۰

قطعات سازنده شبکه ها، سخت افزارهای شبکه مانند سرور ها، کارت های شبکه، کابلها، هاب ها، سویچها، روتر ها و ... میباشند. در این فصل نگاهی به این قطعات سازنده شبکه خواهیم داشت.

سرورها (Servers)

کامپیوترهای سرور جریان حیاتی شبکه هستند. سرورها منابع مشترکی مانند محل ذخیره سازی فایلها، بانکهای اطلاعاتی، پست الکترونیکی، سرویس های وب و ... را فراهم میکنند تا کاربران شبکه از آنها استفاده کنند. انتخاب تجهیزات مناسب برای استفاده در سرور شبکه، یکی از کلیدی ترین تصمیماتی است که هنگام نصب شبکه باید اتخاذ شود. در این بخش، برخی از روشهای تجهیز سرور شبکه تشریح خواهد شد.

 نکته : فقط شبکه های کوچک میتوانند بدون حداقل یک سرور اختصاصی کار کنند. برای شبکه های خانگی و شبکه های کوچک اداری دارای تعداد کمی کامپیوتر، میتوانید شبکه بندی ساده P2P را انجام دهید. بدین ترتیب، هر کلاینت منابع خود را مانند فایلها یا چاپگر به اشتراک میگذارد و نیازی به سرور اختصاصی نیست.

چه چیز سرور دارای اهمیت است

چند نکته حائز اهمیت هنگام انتخاب کامپیوتر سرور برای شبکه از این قرارند :

-          مقیاس پذیری : مقیاس پذیری به توانایی افزایش اندازه و ظرفیت کامپیوتر سرور بطوریکه مشکل خاصی پیش نیاید اطلاق میشود. بزرگترین اشتباه در انتخاب سرور، انتخاب دستگاهی است که نیازهای فعلی شما را برآورده کند. بعد از یک سال خواهید دید که سطح نیازهای شما به دوبرابر میزان فعلی خواهد رسید. پس تا جایی که امکان دارد، سرور خود را با فضای دیسک بیشتر، RAM و قدرت پردازنده بالاتر از نیاز فعلی مجهز کنید.

-          اطمینان : ضرب المثل مزد به میزان عمل گرفتن در مورد کامپیوترهای سرور کاملاً صادق است. چرا باید بابت سیستمی که میتوان با قطعات ارزان و دست دوم آنرا به قسمت نیم میلیون خرید، 2 میلیون تومان پرداخت کنیم؟ یکی از علل آن اطمینان است. اگر یکی از کامپیوترهای کلاینت از کار بیفتد، فقط کاربری که با آن کار میکند بیکار میماند. وقتی سرور ایراد پیدا کند، کل شبکه از کار خواهد افتاد و همه بیکار خواهند بود.

-          دسترسی : این مفهوم نیز بسیار نزدیک به اطمینان است. وقتی یک کامپیوتر سرور ایراد پیدا کند، چقدر طول میکشد تا تعمیر شده و دوباره مانند سابق به کار خود ادامه دهد؟ کامپیوترهای سرور طوری طراحی شده اند که قطعات آنها براحتی معاینه و تعویض شود و بدین ترتیب زمان خرابی هنگام بروز خطا در قطعات کاهش می یابد. در برخی سرورها، قطعات Hot Swappable هستند، یعنی میتوان آنها را حتی بدون خاموش کردن سرور از سیستم خارج کرده و قطعه جدیدی نصب کرد. برخی سرورها بصورت fault tolerant طراحی شده اند که میتوانند حتی هنگام بروز خطا در قطعات اصلی، به کار خود ادامه دهند. 

-          سرویس و پشتیبانی : سرویس و پشتیبانی از جمله عواملی هستند که هنگام انتخاب هر کامپیوتری به آنها دقت میشود. اگر قطعه ای در یک کامپیوتر سرور ایراد پیدا کند، آیا کسی در محل برای تعمیر کامپیوتر خراب وجود دارد؟ اگر چنین فردی وجود نداشته باشد، باید یک قرارداد نگهداری سیستم نیز با یک متخصص منعقد شود.

 

 

/ 0 نظر / 14 بازدید