اندروید چیست؟

گوگل قصد داشت تا اندروید باز و رایگان باشد و به همین علت، قسمت اعظم کد اندروید تحت لیسانس اوپن‌سورس Apache انتشار پیدا کرد. یعنی هر کسی که بخواهد از اندروید استفاده کند، می‌تواند این کار را با دانلود سورس کد کامل اندروید انجام دهد. بعلاوه، سازندگان (معمولاً تولید کنندگان سخت‌افزار) قادرند تا اضافات اختصاصی خود را به اندروید اضافه کرده و آن را سفارشی کنند تا محصولاتشان با دیگر سازندگان متفاوت باشد. این مدل ساده‌ی توسعه اندروید را بسیار جذاب کرد و آن را در کانون توجه بسیاری از سازندگان قرار داد. بخصوص اینکه شرکت‌هایی که تحت تاثیر پدیده‌ی Apple iPhone (که یک محصول بسیار موفق در صنعت تلفن‌های هوشمند است) در حال سقوط بودند، از این سیستم عامل بهره برداری کردند. در میان این شرکت‌ها، شرکت‌هایی مانند موتورولا و سونی‌ اریکسون را می‌توان نام برد که سال‌ها در حال تولید سیستم‌عامل موبایل مختص خود بودند. وقتی iPhone عرضه شد، بسیاری از این تولید کنندگان شدیداً درگیر یافتن روش‌های جدید برای احیای محصولات خود شدند. این سازندگان، اندروید را چاره‌ی کارخود می‌دیدند (آن‌ها سخت‌افزار خود را می‌سازند و اندروید را بعنوان سیستم‌عامل روی آن قرار می‌دهند).

مزیت اصلیاستفاده از اندروید این است که این سیستم‌عامل ارائه کننده‌ی راهکاری منحصربفرد برای توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی است. برنامه‌سازان فقط برای اندروید برنامه تولید می‌کنند و برنامه‌ی آن‌ها قابل اجرا روی تعداد زیادی دستگاه اندرویدی خواهد بود. در دنیای تلفن‌های هوشمند، برنامه‌های کاربردی مهم‌ترین بخش از زنجیره‌ی موفقیتند. سازندگان دستگاه‌ها اندروید را بعنوان بهترین امید خود برای مقابله‌ با iPhone می بینند که البته دارای برنامه‌های کاربردی بسیار زیادی است.

نسخه‌های مختلف اندروید

اندروید از زمان اولین انتشارش، چندین بار به‌روز شده است. این نسخه‌ها هریک دارای یک اسم رمز یا Codename می باشند.

نسخه‌ی 1.1 در 9 فوریه 2009 بدون اسم‌رمز منتشر شد.

نسخه‌ی 1.5 در 30 آوریل 2009 با اسم رمز Cupcake منتشر شد.

نسخه‌ی 1.6 در 15 سپتامبر 2009 با اسم رمز Donut منتشر شد.

نسخه‌ی 2.0/2.1 در 26 اکتبر 2009 با اسم رمز Eclair منتشر شد.

نسخه‌ی 2.2 در 20 می 2010 با اسم رمز Froyo منتشر شد.

نسخه‌ی 2.3 در 6 دسامبر 2010 با اسم رمز Gingerbread منتشر شد.

نتسخه‌ی 3.0 در 22 فوریه 2011 با اسم رمز Honeycomb منتشر شد.

در فوریه‌ی 2011، گوگل نسخه‌ی 3 اندروید را منتشر کرد که فقط برای تبلت‌ها بود و دستگاه‌های واید‌اسکرین را پشتیبانی می‌کرد. تغییرات اصلی در اندروید 3 به شرح زیر می‌باشد:

-          رابط کاربری جدید بهینه شده برای تبلت‌ها

-          دسک‌تاپ سه بعدی با ویجت‌های جدید

-          چندوظیفگی (مالتی‌تسکینگ) بهینه شده

-          قابلیت‌های جدید کاوشگر وب مانند تب‌ها، پرکردن خودکار فرم‌ها، به‌هنگام سازی بوک‌مارک‌ها و کاوش خصوصی

-          پشتیبانی از چند پردازنده

 

منبع: Beginning Android Tablet Application Development, Wei-Meng Lee, Wrox Press

/ 0 نظر / 48 بازدید