IBM بزرگترین درایو جهان را به حجم 120پتابایت ساخت

محققین IBM در مجموعه‌ی تحقیقاتی آلمادن کالیفورنیا در حال ساحت درایوی می‌باشند که از نظر قدرت ذخیره سازی به اندازه‌ی دویست هزار هارد دیسک گنجایش دارد و قابلیت ذخیره سازی حدود 120 پتابایت (برابر با 122880 ترابایت یا 125829120 گیگابایت) را دارد. بدین ترتیب شما قادرید تمام آرشیو صوتی و تصویری خود همراه با صدها هزار کپی از آن را در این مجموعه نگهداری کنید.

این درایو برای کار روی سیستم‌های تحقیقاتی و شبیه‌سازی‌های بسیار پیچیده و حجیم مانند بررسی تغییرات اقلیمی یا مطالعات مولکولی استفاده می‌شود.

برای اینکه چنین درایوی کار کند، IBM نیاز به نوآوری داشت. برای مثال، اگر یک رک پر از هارد درست می‌شد، مشکل حرارت وجود داشت که این حرارت به کمک خنک کننده‌ی آبی به جای فن‌ها حل شد. برای جلوگیری از خرابی داده‌ها، وقتی دیسکی خراب می‌شود، داده‌ی مضاف ذخیره شده روی دیسک‌های دیگر به آرامی روی جایگزین دیسک خراب کپی می‌شود و تاثیری روی بازدهی نخواهد داشت. اگر چند دیسک باهم خراب شود، این فرآیند سرعت می‌گیرد تا داده‌ها دائماً از دست نروند.

بدین‌ترتیب، این درایو 120 پتابایتی به مدت یک میلیون سال هیچ داده ای را از دست نخواهد داد و بازدهی آن پایین نخواهد آمد.

البته اندازه و مهمتر از آن سرعت نیز در این درایو مطرح است. برای بالا بردن سرعت و بازدهی، IBM از نرم افزار‌هایی مانند سیستم‌فایل GPFS استفاده کرده است که مخصوص کاربرد‌های سوپر کامپیوتر طراحی شده است.

/ 2 نظر / 68 بازدید
9M4

www.9M4.persianblog.ir

محمدرضا یزدان نسب

سلام وبلاگ خوب وآموزنده ای داری من هم یک همچین وبلاگی تازه درست کردم وبرای تبادل لینک حاضرم اگر مایل بودی ایمیل بده تا اقدام کنم بدرود