مبانی شبکه ۱۹

مجموعه پروتکلهای IPX/SPX 

با اینکه TCP/IP به سرعت تبدیل به پروتکل منتخب بسیاری از شبکه ها میشود، ولی هنوز شبکه های زیادی وجود دارند که از مجموعه پروتکلهای متفاوتی بنام IPX/SPX استفاده میکنند. ناول برای اولین بار مجموعه IPX/SPX را در دهه 80 برای استفاده در سرورهای NetWare ارائه کرد. IPX/SPX با تمام سیستم عامل های ویندوز، OS/2 و حتی یونیکس و لینوکس نیز کار میکند.

نسخه مایکروسافتی IPX/SPX بنامهای متفاوتی عرضه میشود که بستگی به نسخه ویندوز مورد استفاده دارد. میتوانید نامهای NWLink، IPX/SPX Compatible Protocol و یا NWLINK IPX/SPX/NetBIOS Compatible Transport Protocol را ببینید.

نسخه 5 NetWare و نسخه های بعدی آن، کاملاً از TCP/IP پشتیبانی میکنند، پس نیازی به استفاده از IPX/SPX برای شبکه های ناول وجود ندارد. ولی اگر سرور شبکه NetWare 4.x و یا نسخه 3.x آنرا داشته باشد، اجباراً باید از IPX/SPX استفاده شود. اگر شبکه شما نسخه قدیمی سرورهای ناول را نداشته باشد، استفاده از TCP/IP بهتر از IPX/SPX است.

چند نکته دیگر نیز وجود دارند که باید در مورد IPX/SPX بدانید :

-          IPX اختصار عبارات « تبادل بین شبکه ای پکت ها » میباشد. این پروتکل در لایه شکبه قرار دارد و میتوان آنرا با IP مقایسه کرد.

-          SPX سرنام عبارت « تبادل پکت ترتیبی » است. این پروتکل در لایه انتقال قرار دارد و قابل قیاس با TCP است. 

-          برخلاف TCP/IP، IPX/SPX پروتکل استاندارد ارائه شده توسط گروه های استانداردسازی مانند IEEE نیست. در عوض، IPX/SPX استاندارد شخصی ارائه شده توسط ناول است. IPX و IPX/SPX نشانه های تجاری ثبت شده توسط ناول میباشند و نسخه ای که مایکروسافت از این مجموعه ارائه کرده، نمیتواند فقط نام IPX/SPX داشته باشد. 

سایر پروتکلهایی که بهتر است بشناسید

سایرپروتکلهای شبکه در کنار اترنت، TCP/IP و IPX/SPX عبارتند از:

-          NetBIOS : سرنام « سیستم پایه ورودی/خروجی شبکه » که رابط برنامه نویسی کاربردی برای سرویس های شبکه روی کامپیوترهای ویندوز است. این پروتکل هنگام نصب TCP/IP بطور اتوماتیک نصب میشود، ولی هنگام نمایش خصوصیات شبکه پروتکل مجزایی نمایش داده نمیشود. NETBIOS پروتکل لایه نشست است که میتواند با پروتکلهای لایه انتقال مانند TCP، SPX یا NetBEUI کار کند.

-          NetBEUI : سرنام « رابط کاربر پیشرفته سیستم ورودی/خروجی پایه شبکه » میباشد و پروتکل لایه انتقال است که برای شبکه های مایکروسافت و IBM طراحی شده است.

-          AppleTalk : کامپیوترهای اپل مجموعه پروتکلهای شبکه خاص خود را دارند که AppleTalk نامیده میشود. مجموعه AppleTalk شامل پروتکلهای لایه های فیزیکی و اتصال داده است که LocalTalk نامیده میشوند، ولی میتوانند با پروتکلهای استاندارد لایه های پایینی کار کنند که شامل اترنت و توکن رینگ نیز میشود. 

-          SNA : « معماری سیستم شبکه » یک معماری شبکه IBM است که به دهه 70، هنگامی که مین فریم ها عمومیت داشتند، برمیگردد.  SNA در اصل برای پشتیبانی ترمینالهای بزرگ مانند خطوط هوایی و سیستم های بانکی طراحی شده بود که هزاران ترمینال را به یک میزبان مرکزی متصل میکرد. امروزه که مین فریم های IBM از TCP/IP پشتیبانی میکنند و سیستم های ترمینال برچیده شده اند، این پروتکل نیز در حال فراموش شدن است. هنوز بسیاری از شبکه ها که از مین فریم ها استفاده میکنند، با SNA مدیریت میشوند. 

 

/ 0 نظر / 60 بازدید