اآیا نسل جدید پردازنده‌ها با تاخیر عرضه‌ می‌شوند؟

AMD و Intel هر دو در حال آماده شدن برای ارائه‌ی معماری جدید CPUهای خود از هم‌ اکنون تا پایان امسال هستند، ولی شایعاتی وجود دارد که ظاهراً پیشنهاد شده است که این دو شرکت معرفی محصولات خود را عقب بیاندازند و البته به علل مختلف. سایت تایوانی DigiTimes به نقل از برخی منابع آگاه گفته است که ممکن است اینتل معرفی پردازنده‌های Ivy Bridge خود را از پایان سال 2011 به نیمه‌‌ی اول یا اوایل نیمه‌ی دوم سال 2012 موکول کند.

Ivy Bridge یک تیک در مدل تیک تاکی اینتل است. فشرده‌ شده‌ی 22 نانومتری Sandy Bridge است که قرار است دارای یک هسته‌ی گرافیکی سازگار با DirectX 11 و پشتیبانی از PCI-Express 3.0 باشد و با فناوری ترانزیستور Intel Tri-Gate 3D ساخته شود. در مقاله‌ی مذکور اذعان شده است که اینتل در فکر عقب انداختن معرفی Ivy Bridge برای نشان دادن نرخ سرمایه‌گذاری کلان آن است. این شرکت 500میلیون دلار برای به‌روز کردن خط تولید خود به 22 نانومتری کرده است، ولی به نظر می‌رسد که تغییرات زمانی وجود داشته باشد. یکی از دبیران اینتل این هفته به Forbes گفته بود که «تا به امروز ما هیچ برنامه‌ای برای ساخت 22 نانومتری ها در Feb 24 نداریم». DigiTimes و Forbes هردو این استراتژی را بدین‌گونه تفسیر کرده‌اند که درخواست برای PC در حال کاهش است و نیمه‌ی دوم 2011 شاید بازار گرم مورد نظر شرکت نباشد.

از نظر منطقی این توضیح معقول است، ولی این روش کسب و کار اینتل نیست. این شرکت در طول تاریخ عادت به سرمایه‌گذاری و نوآوری در مسیر خود و بدون توجه به بحران‌های اقتصادی بوده است و معمولاً چنین حوادثی را فرصت‌های اقتصادی می‌داند. زمانی‌ که دیگر شرکت‌ها صحبت از کاهش هزینه‌ها می‌کنند، اینتل معمولاً شروع به معرفی برنامه‌های جدید برای سرمایه‌گذاری کلان و یا مشخص کردن سهم خود در بازارهای در حال رشد می‌کند.

همین موضوع بیشتر ما را به عقب انداختن عرضه‌ی Ivy Bridge و لغو ارتقای برنامه‌ریزی شده به 22 نانومتر را صرفاً به خاطر کاهش تضاقای PC، مشکوک می‌کند. اگر شایعات تاخیر درست باشند، معقول‌تر است که فکر کنیم شرکت در حال صرف زمان بیشتری برای بهینه‌سازی فناوری 22 نانومتری خود قبل از ارائه به بازار است. فناوری Tri-Gate اینتل، متغیری جدید در نود 22 نانومتری ارائه کرد و تمرکز Ivy Bridge روی قابلیت حمل ممکن است گویای این مطلب باشد که شرکت خط تولید کاملی از CPUها را با TDPهای پایین در دست ساخت دارد.

به همین منوال، در سوی دیگر میدان، شایعاتی مبنی بر عقب افتادن AMD Bulldozer است. در این مورد، شایع بر این اساس است که AMD رسماً ارائه‌ی محصولات رده‌ی سرور بولدوزر خود را در آگوست تایید نکرده است. این ممکن است، ولی کمی بعید به نظر می‌رسد. شرکت آنقدر زمان داشته که آمادگی خود را برای ارائه‌ی این محصول بررسی کند و صبر تا این موقع برای اعلام تاخیر، چیزی نیست که که به مزاج Wall Street خوش آیند باشد.

همچنین، AMD شفافیت کمتری نسبت به زمان ارائه‌ی محصولات خود دارد که این سابقه به زمان پردازنده K10-Phenom در سال 2007 می‌رسد. اگر تاخیری وجود داشته باشد، AMD بسیار ضربه خواهد خورد.

/ 0 نظر / 53 بازدید