CSS چیست؟

معمول‌ترین کاربرد CSS برای شکل‌دهی صفحات وب است و ترکیب آن با HTML یا XHTML (که برای تشریح محتوا بکار می‌رود) و JavaScript (که برای اعمال تعامل به سایت بکار می‌رود)، ابزاری قدرتمند محسوب می‌شود.

تاریخچه‌ی ایجاد CSS ارتباط چندانی با صاحب امتیازان CSS امروزی ندارد. در آغازین روزهای وب، 9 پروپوزال و طرح مختلف به کنسرسیوم وب جهان گستر (World Wide Web) که سازمان استانداردهای اصلی وب است و بیشتر بنام W3C شناخته می‌شود، ارائه شد تا بعنوان زبان شکل دهی برای کمک به جداسازی ظاهر بصری سند از محتویات آن مورد استفاده قرار گیرد. در سال 1994، Cascading HTML Style Sheet توسط Hakon Wium Lie که در حال حاظر مدیر فناوری (CTO) در Open Software است، پیشنهاد شد. او در آن زمان در CERN (سازمان تحقیقات اتمی اروپا) همراه با Tim Berners-Lee و Robert Cailliau کار می‌کرد که این دو نفر، مخترع Web بودند. CHSS تبدیل به CSS شد، چون CSS را می‌توان در جاهای دیگری بجز HTML نیز بکار برد و در دسامبر 1996، CSS Level 1 Recommendation منتشر شد. از آن زمان، سه نسخه‌ی دیگر از CSS نیز توسط W3C منتشر شده است. CSS 2 در سال 1998 ارائه شد و CSS 2.1 نیز که برای رفع اشکالات جزئی آن بود ارائه شد، و نهایتاً CSS 3 در حال حاظر جدیدترین نسخه‌ی موجود و کاندیدای ارائه است.

چون CSS 3 هنوز در حال توسعه است، CSS 2.1 فعلاً ارائه‌ای کامل بوده و بخوبی توسط کاوشگر (Browser)های مختلف پشتیبانی می‌شود.

/ 0 نظر / 26 بازدید