لايه هاي یونیكس (ساختار سيستم عامل)

دوست عزیزی در مورد لایه های یونیکس سوال کرده بودن که فکر کنم منظورشون همون ساختار سیستم عامله. من خیلی خلاصه در این مورد مینویسم. اگه لازم باشه، تو قسمت نظرات بگید تا در این مورد بیشتر تحقیق کنم و جزئیات بیشتری رو بنویسم.

یونیکس یک سیستم عامل لایه ای است. داخلی ترین لایه سخت افزاری است که زمینه کار را برای سیستم عامل فراهم میکند. سیستم عامل، که در یونیکس کرنل نامیده میشود، بطور مستقیم با سخت افزار در ارتباط است و زمینه کار را برای برنامه های کاربر فراهم میکند. این برنامه های کاربر، نیازی به این ندارند که چیزی در مورد سخت افزار بدانند. فقط کافی است که بدانند چگونه باید با کرنل ارتباط برقرار کنند و این وظیفه کرنل است که سرویس های مورد نظر را فراهم کند. یکی از بزرگترین مزیت های یونیکس برای برنامه نویسان این است که برنامه های نوشته شده برای یونیکس از سخت افزار بستر کاملاْ مجزا میباشند و بدین ترتیب براحتی قابل انتقال به سیستم های دیگر خواهند بود.

برنامه های کاربری توسط مجموعه استانداردهایی بنام فراخوانی های سیستم با کرنل در ارتباطند. این فراخوانی های سیستم سرویس هایی را درخواست میکنند که کرنل موظف به ارائه آنهاست. چنین سرویس هایی شامل دسترسی به فایلها (باز و بسته کردن فایل - خواندن و نوشتن - اتصال و اجرا)، شروع یا بروزآوری رکوردهای اکانتینگ، تغییر مالکیت فایل یا دایرکتوری، ورود به دایرکتوری جدید، ایجاد، تعلیق یا توقف یک پردازه، ایجاد امکان دسترسی به ابزارهای سخت افزاری و اعمال محدودیت بر منابع سیستم میباشند.

یونیکس سیستم عاملی چندکاربره و چندوظیفه ای است. شما قادرید هرچند کاربر را که بخواهید بطور همزمان وارد سیستم کنید که هریک برنامه های خود را اجرا کنند. این وظیفه کرنل است که هر پردازه و کاربر را جدا کند و دسترسی به سخت افزار سیستم را تعدیل کند.

 1.gif

/ 1 نظر / 24 بازدید
behnam

be khatere magalat kheyli mamnunam doste aziz be weblage manam ye sari bezan www.stalon.blogfa.com[تایید]