MSI ضد گرد و غبار شد

درست است که گرما دشمن تمام قطعات کامپیوتر و سازندگان این قطعات است، ولی گرد و خاک نیز به همان اندازه، میهمانی ناخوانده محسوب می‌شود. اگر جلوی یکی از این‌ها را بگیرید، نگرانی شما در مورد دیگری کمتر خواهد بود. برای جلوگیری از گرد و خاک گرفتن تجهیزات، MSI اخیراً یک تکنولوژی بنام Dust Removal Technology یا فناوری غبار روب! ارائه کرده است.

MSI از این فناوری در کارت‌های ویدئویی خود استفاده می‌کند. خلاصه‌ اینکه، این کار یک شعبده‌بازی با فن است، بدین صورت که فن‌ها در هنگام روشن شدن کامپیوتر در خلاف جهت همدیگر به مدت 30 ثانیه با حداکثر سرعت به گردش در‌ می‌آیند. این کار باعث ایجاد گردباد و رانده شدن گرد و خاک است که ممکن است روی دستگاه و تیغه‌های فن آن نشسته باشد. این گرد و خاک اگر حذف نشود، وارد هیت سینک شده و حرارت پردازنده بالا خواهد رفت.

ولی مشکل اینجاست که خاک بلند شده، وارد کیس شما می‌شود. ولی اگر گرد و غبار روی پره‌های فن شما نشسته است، مطمئناً این خاک در دیگر جاهای کیس شما نیز وجود دارد. کاری که MSI انجام می‌دهد این است که سعی دارد تا عمر GPU را با استفاده از این فناوری در کارت‌های N580GTX Lightning Xtreme Edition بالاتر ببرد.

از نظر فنی، این مدل کارت گرافیکی با سرعت هسته‌ی 832مگاهرتز و 3 گیگابایت رم GDDR5 و فرکانس 4200مگاهرتز روی گذرگاه 384بیتی کار می‌کند. دارای دو خروجی DVI، یک پورت HDMI و یک DisplayPort است.. ولی فناوری غبار روبی است که آن را متمایز می‌کند. این کارت علاوه بر کاری که در مورد گرد و خاک گفته شد، در اثر تغییر حرارت،‌رنگ عوض می‌کند. با استفاده از فناوری Smart Temp Sensor یا حسگر حرارتی هوشمند، تیغه‌های فن با طیف رنگی آبی تا سفید تغییر رنگ می‌دهند تا حرارت‌های بالا را گزارش کنند.

قابلیت دیگر این کارت، PWM با 16 فاز که به گفته‌ی MSI برای اولین بار در جهان روی GTX 580 کار گذاشته شده، پشتیبانی از حافظه‌ی مستقل، MOS مسی با خازن جریان بالای دوگانه، کنترلگر سه‌گانه‌ی حرارت و افزایش ولتاژ، اجزای Military Class II و دیگر قابلیت‌های مهم برای اورکلاکینگ است.

/ 0 نظر / 42 بازدید