آنچه که باید در باره USB 3.0 بدانید

USB 3.0 که بنام SuperSpeed USB نیز معروف است، فازی انقلابی در گذرگاه سریال جهانی است که بدون شک موفق‌ترین و قابل دسترس‌ترین استاندارد رابطی است که تاکنون ساخته شده است. با رشد و توسعه ابزارهای جانبی کامپیوتر از نظر ظرفیت، سرعت و قابلیت حمل، رابطی که آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند نیز باید در این زمینه‌ها پیشرفته باشد.

با تکیه بر موفقیت USB 2.0، سومین نسل از این درگاه با سه ویژگی عمده در طراحی رابط ایجاد شد:

-          سرعت : در مقایسه با سرعت تقریباً 12 مگابیت بر ثانیه ای USB 1.1 و سرعت متوسط 450 مگابیت بر ثانیه در USB 2.0 یا High-Speed USB، رابط USB 3.0 فوق سریع یا Super-Speed USB سعی دارد تا سرعت تئوری 5گیگابیت بر ثانیه (5120 مگابیت بر ثانیه) را ارائه دهد. از نمایشگرهای HD تا دستگاه‌های پخش Blu-Ray و هارد درایوهای حجیم، USB 3.0 طوری مهندسی شده است تا بازاری را که اکنون در دست FireWire است، تحت تسلط خود درآورد.

-          قدرت: با لیست دائماً در حال توسعه از دستگاه‌های جانبی، سخت افزارهایی که انرژی خود را از گذرگاه می‌گرفتند، به آستانه تحمل USB 2.0 رسیده بودند. اولاً خصوصیات USB 3.0 امکان استفاده از دستگاه‌هایی با توان مصرفی 80% درصد بالاتر از دستگاه‌های فعلی را می‌دهد و دوم اینکه نسخه پیشرفته‌ای از USB 3.0 با رابط USB-B بنام Powered-B وجود دارد که به دستگاه‌های USB امکان استفاده از برق بیشتری را می‌دهد.

-          اتصالات بینابین: در تلاش برای برقراری اکوسیستم قدرتمند دستگاه‌های USB، قابلیت‌های جدیدی در USB 3.0 تعبیه شده‌اند که امکان ارتباط بین سخت‌افزارها را فراهم می‌کنند. مانند FireWire و Ethernet، درگاه جدید SuperSpeed USB دارای روشی برای ارتباط Host-Host است (مثلاً کامپیوتر به کامپیوتر) و این کار از طریق یک کابل کراس USB-A به USB-A انجام می‌شود. بعلاوه، USB 3.0 مفهوم USB On-The-Go را ارائه می‌کند که به دستگاه‌های قابل حمل مانند تلفن‌های همراه امکان کار بعنوان یک دستگاه‌‌ USB یا هاست USB را می‌دهد که بطور چشمگیری قابلیت‌های آن‌ها را افزایش می‌دهد.

جهت مطالعه ادامه مطلب، فایل PDF را از مدیافایر یا فورشیرد دانلود کنید

/ 0 نظر / 36 بازدید